Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Ak sa vám nechce pri vyhľadávaní vypisovať názov pracovnej pozície stačí kliknúť na "Nechce sa mi písať" a môžete názov vybrať zo zoznamu.
Domov » Články » Ako hľadať prácu » Stratégia číslo 1 pri hľadaní zamestnania

Stratégia číslo 1 pri hľadaní zamestnania

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Jednotka
Táto stratégia je overená časom - pretože sa používala dávno predtým, ako vznikol internet, úrady práce, lovci mozgov a sprostredkovateľské agentúry. Je nenákladná a jednoduchá - a môže byť aj príjemná.

Je to samozrejme kontaktovanie vašich známych.

Každý z nás pozná desiatky ľudí, možno aj stovky. Jedná sa o nasledujúce skupiny:

Príbuzní a priatelia
V tejto skupine je veľká šanca, že vám pomôžu a pravdepodobne pre vás bude najjednoduchšie začať od týchto ľudí

Bývalí kolegovia
Niekedy sa môže stať, že sa vrátite k zamestnávateľovi u ktorého ste pracovali dávnejšie. Ak sa ozvete bývalým kolegom môže sa stať že vám sami a ochotne navrhnú či sa nechcete vrátiť a aké sú voľné pozície.

Susedia a náhodní známi z miesta bydliska
Týchto ľudí môže byť dosť veľa a môžu byť vo veľmi rôznorodom postavení. Aj keď sa s nimi budete poznať len povrchne, stačí, že jeden alebo dvaja z nich

Bývalí spolužiaci zo strednej a vysokej školy
Táto skupina býva veľmi podceňovaná a pritom je v nej veľký potenciál. Len si spomeňte koľko zábavy ste si užili s niektorými z nich a koľko ťažkých situácií ste spoločne prekonali. Možno ste si často vzájomne pomáhali. A ak ste sa dlhší čas nevideli, práve ľudia z tejto skupiny môžu byť v postavení, z ktorého vám dokážu významne pomôcť. Toto je veľká príležitosť aj pre staršiu generáciu, ktorá si niekedy skutočne ťažko nájde dobrú prácu.

Prostredníctvom uvedených skupín ľudí sa môžete dostať k pracovnej príležitosti, o ktorej by ste sa inak nedozvedeli. Ale vás možno teraz napadajú dôvody, prečo to radšej neurobiť:

  • nikto mi nebude chcieť pomôcť,
  • nechcem nikomu zostať nič dlžný,
  • je pre mňa nepríjemné, aby ostatní vedeli o tom, že hľadám prácu,
  • nič o mne nevedia, ťažko mi dokážu pomôcť,
  • nemám čas na zbytočné stretnutia a rozhovory, ktoré neprinesú výsledok hneď, musím si nájsť prácu čo najskôr,

Ani jeden z týchto argumentov neobstojí pred tým, že sa pripravujete o dobrý zdroj pracovných príležitostí a odmietate úprimnú pomoc, ktorú by vám tí ľudia mohli poskytnúť.
Aby ste zmiernili nepríjemné pocity, skúste použiť niektorý z nasledujúcich postupov:

1. Nie všetky stretnutia musia byť plánované. So susedom sa stretnete vo výťahu alebo na ulici náhodou a stačí s ním prehodiť niekoľko slov (ale stáva sa predsa, že sa s ľuďmi zahovoríme aj na hodinu či viac).

2. Na stretnutia, ktoré plánujete, sa pripravte tak, že si vopred premyslíte, ako vysvetlíte známemu svoju situáciu a to čo potrebujete.

3. Nežiadajte druhých, aby vám našli prácu. Taká situácia nebude príjemná vám, ani vášmu známemu. Namiesto toho požiadajte o radu, kde by ste podľa sa neho mohli skúsiť uchádzať o miesto alebo akúkoľvek inú radu, ktorá by súvisela s hľadaním zamestnania. Čokoľvek, čo sa dozviete môže byť užitočné.
Napríklad: Čo je nové u vás vo firme? Neodchádza niekto? Nechystá sa otvorenie novej pobočky alebo nového oddelenia? Nevidel si niekde oznam o tom, že hľadajú zamestnancov? Nejde niektorá kolegyňa na materskú dovolenku?

4. Ak si hľadáte nové zamestnanie a ešte ste zamestnaní u pôvodného zamestnávateľa, môžete spomenúť, že sa snažíte zmeniť smer v kariére a popíšte o akú prácu sa zaujímate. Spýtajte sa známeho, čo si o tom myslí.

5. Ak je to vhodné (čiže ak sa lepšie poznáte), pokúste sa známeho "vtiahnuť" do vášho úsilia, zainteresovať ho na tom, o čo sa snažíte. Môže sa stať vašim dôverníkom, ak je skúsenejší, môže byť vašim "poradcom".

6. Opýtajte sa známeho, či vás môže osobne predstaviť komukoľvek, kto by vám mohol pomôcť napredovať - môže ísť napríklad o vedúceho pracovníka, kolegu, ktorý má na starosti stretnutia so zástupcami rôznych spoločností a podobne. Uistite ho, že nechcete, aby za vás hľadal prácu, ale aby vám len trochu pomohol získať nové zdroje a možnosti.

Aj keď ani táto stratégia, podobne ako ostatné, nie je zaručená, je to najlepší spôsob ako začať hľadanie nového zamestnania. Možno budete prekvapení aké dobré výsledky vám v krátkom čase môže priniesť.

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Ak sa vám nechce pri vyhľadávaní vypisovať názov pracovnej pozície stačí kliknúť na "Nechce sa mi písať" a môžete názov vybrať zo zoznamu.
TOPlist