Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Ak sa vám nechce pri vyhľadávaní vypisovať názov pracovnej pozície stačí kliknúť na "Nechce sa mi písať" a môžete názov vybrať zo zoznamu.
Domov » Články » Budovanie kariéry » Práca v províznom predaji

Práca v províznom predaji

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Práca v províznom predaji
Je to práca obchodného typu, kde nie je pevná mzda. Treba rozlišovať medzi zamestnaním, kde máte základnú mzdu stanovenú v zmluve a k tomu odmeny určované percentom z dosiahnutého obratu za predaný tovar. V prípade provízneho predaja nemáte žiaden „základ“ garantovaný pracovnou zmluvou. Často býva zmluvný vzťah viac obchodný ako pracovný – t.j. pracujete na základe živnostenského listu ako provízny sprostredkovateľ.

Ak vám zamestnávateľ v províznom predaji prisľúbi nejaký „základ“, povedzme na úrovni minimálnej mzdy, obyčajne to nie je mzda v pravom slova zmysle (hlavne ak pracujete na živnostenský list). Môže to byť:
 • pôžička, ktorá sa Vám odpočíta z budúcich ziskov alebo ju musíte vrátiť pri odchode
 • krátkodobá dotácia, zvyčajne na obdobie jedného až troch mesiacov
Najčastejšie ide o prácu poisťovacieho agenta, finančného poradcu, obchodného zástupcu alebo sprostredkovateľa služieb.

Organizácia práce
Spoločnosť pracovníkovi poskytne školenie, aby si prácu organizoval a plánoval sám. Neskôr môže požiadať o radu ostatných kolegov, ale je na ich dobrej vôli, či mu venujú svoj čas. Manažér, ku ktorému bol pracovník pridelený, by mu mal poskytnúť podporu, ale aj jeho čas je obmedzený.
Znamená to samostatnú prácu, ktorá pozostáva z nasledujúcich krokov:
 • určiť si cieľ
 • vytvoriť si predstavu o potrebných krokoch či pracovných úkonoch, ktoré treba absolvovať a to ako ich uskutočniť
 • odhadnúť možné prekážky a problémy a premyslieť si, ako ich riešiť, ak nastanú
 • uvedomiť si, že nikdy nemožno nič naplánovať bez chyby a pripraviť sa na to, že bude potrebné pružne reagovať na nečakané situácie korekciou predchádzajúcich krokov
Zvládnutie takého spôsobu práce nejaký čas trvá, preto nemá zmysel, aby ste sa vzdávali hneď po prvom neúspešnom týždni. Vydržte aspoň dva mesiace, podobne ako pri skúšobnej dobe pri klasickom zamestnaní.

Pracovisko a podpora pri plnení pracovných úloh
Pravdepodobné je, že nebudete mať stabilné pracovisko. Zvyčajne pracujete v teréne. Môžete dostať k dispozícii kanceláriu s telefónom ako formu podpory od zamestnávateľa, ale často ju zdieľate s ďalšími kolegami. Vtedy môže byť tak vyťažená, že sa k jej využitiu prakticky nedostanete.
Pri splnení určitých podmienok Vám zapožičajú auto alebo notebook či hradia náklady na mobilný telefón. Nejaký čas však potrvá kým sa k takejto podpore dopracujete.

Odmeňovanie
Výška zárobku môže byť neobmedzená – alebo by mala byť. Odmeňovanie pracovného výkonu nie je lineárne. Sleduje sa predchádzajúci výkon, hodnotí sa bodmi a podľa ich počtu sa zvyšuje percentuálna odmena pridelená z každého uzavretého obchodu.

Firemné benefity
Ak pracujete na živnostenský list, nemáte nárok na zamestnanecké výhody ako je dovolenka, náhrada za prácu nadčas a vo sviatok, príspevok na stravovanie (gastrolístky), príspevok na dôchodok a podobne. Napriek tomu Vám zamestnávateľská spoločnosť tieto výhody môže poskytovať aj keď to je výnimkou. Skôr dostanete iné výhody:
 • zľavu na nákup firemných produktov
 • firemné reklamné darčeky
 • pozvanie na firemné večierky
 • súťaže s hodnotnými odmenami pre najvýkonnejších pracovníkov
 • bezplatné odborné školenia (alebo čiastočne hradené)
 • rôzne výhody od obchodný partnerov zamestnávateľskej spoločnosti (zľavy, darčeky a podobne)
 • ochotou spravovať časť Vašej administratívy
Ďalšie možnosti a povinnosti
Nezabúdajte na to, že v s vlastníctvom živnostenského listu Vám pribudnú aj povinnosti viesť si vlastnú administratívu. Musíte si zriadiť zvláštny účet v banke, prihlásiť sa na daňovom úrade, do sociálnej poisťovne, do zdravotnej poisťovne. Musíte si viesť evidenciu príjmov a výdavkov a každoročne podávať daňové priznanie. Zároveň to pre Vás znamená väčšiu kontrolu nad správou Vašich daní a odvodov.
Zamestnávateľ tiež môže vyžadovať pravidelné hlásenia o pracovnom výkone a odovzdávanie rôznych výkazov.
Pozor aj na právnu stránku veci. Už Vás nechráni zákonník práce, musíte sa chrániť sami pred podpisom nevýhodných zmlúv, pred neférovým jednaním. Sami si musíte obhájiť svoje postavenie.
Napriek všetkým týmto prekážkam však málokde získate voľnosť a možnosť slobodne určovať, čo budete robiť, kedy a ako to budete robiť.
Sami musíte vedieť, či Vám to stojí za námahu.

Zhrnutie
Pri vyberaní spoločnosti provízneho predaja sa orientujte nielen výškou sľubovanej provízie z obratu. Dôležité je, aká je podpora spolupracovníkov zo strany spoločnosti. A to nielen podpora materiálna, ale aj morálna. Aký je prístup ľudí, ktorí tam pracujú, ako sú ochotní Vám vyjsť v ústrety. Pretože Vám nepomôže žiadna provízia, ak Vás nebude mať v ťažkých chvíľach kto podržať.
Preštudujte si zmluvu, nebojte sa spýtať na všetky podrobnosti. Rozprávajte sa s ľuďmi, ktorí tam už dlhšie pracujú. Spýtajte sa ich, čo ich tam tak dlho drží. Je síce pravda, že ak by Vám spolupráca nevyhovovala, môžete ju relatívne ľahko ukončiť. Ale môžete si ušetriť znechutenie a zbytočné konflikty, ktoré pri tom môžu nastať.
Výhody Nevýhody
1. Výška odmeny môže byť neobmedzená
2. Sloboda a voľnosť pracovného času
3. Firemné výhody a podpora
4. Kontrola nad príjmami, výdavkami a daňami
1. Potreba živnostenského listu (s tým sú spojené poplatky)
2. Nutnosť viesť si administratívu
3. Žiaden nárok na zamestnanecké výhody
4. Menšia zákonná ochrana
5. Nutnosť samostatne si plánovať a organizovať prácu
 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
TOPlist