Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
Domov » Články » Budovanie kariéry » Práca na zákazku

Práca na zákazku

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Práca na zákazku
Ide o prácu, kde plníte jednorázové úlohy - zákazky, v krátkodobom alebo aj dlhodobom horizonte. Úlohy majú stanovený rozsah, termín začiatku a ukončenia. Ich splnením sa ukončí aj právny vzťah medzi vami a osobou (objednávateľom, zamestnávateľom), ktorá vám prácu zadala. Tento vzťah sa potom môže ale nemusí obnoviť, závisí od ďalšej potreby vašej práce, prípadne spokojnosti s jej vykonaním.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, môže ísť o široké spektrum odvetví, kde sa takáto forma práce využíva. Napríklad:
 • outsourcing rôznych služieb (outsourcing je zabezpečenie pracovného výkonu z externých zdrojov, teda nie vlastnými pracovnými silami)
 • administratívne práce
 • práce v stavebníctve
 • rôzne pomocné práce (prepisovanie údajov, práca v kancelárii, čistiace práce)
 • remeselné práce
 • prekladateľské práce
 • rôzne umelecké výkony (spev, vytvorenie hudby, písanie článkov, korektúry a podobne)
 • vývoj softwaru
 • grafické a dizajnérske práce
 • práca architekta
Inak povedané, takýto spôsob práce sa uplatní všade tam, kde je potreba pracovného výkonu nepravidelná (alebo pravidelná, ale s veľkými odstupmi, napr. ak je sezónna).
Môžete pracovať doma (napríklad programátor), na pracovisku „zamestnávateľa“ (pomocný administratívny pracovník) alebo v teréne (stavebný robotník), podľa toho, ako si to charakter práce vyžaduje.
Pre každú pracovnú úlohu sa zvlášť dohodnú podmienky a odmena, preto sa nedajú všeobecne stanoviť.
Z právneho hľadiska môže ísť o tri varianty:
 1. prácu na živnostenský list, vtedy ide o obchodno-právny vzťah
 2. prácu na základe dohody o vykonaní práce, vtedy ide o zamestnanecko-právny vzťah
 3. prácu na základe zmluvy o dielo, vtedy ide o výkon autora
V prvom prípade teda uzavriete obchodnú zmluvu, ktorá stanoví podmienky a je na Vašej šikovnosti aké výhody dokážete pre seba získať. Výška odmeny je limitovaná len podmienkami na trhu a je dobré si zistiť aké odmeny za akú prácu sú primerané. Ak ide o značnú sumu, je dobré si zmluvu dať preveriť právnikom. Síce to niečo stojí, ale aspoň sa Vám nestane, že budete pre niekoho pracovať nechtiac zadarmo, pretože Vám namiesto platenia oznámi, že ste nedodržali podmienky zmluvy.

V druhom prípade sa Vaša činnosť riadi zákonníkom práce a teda ste v určitej miere pod jeho ochranou. Zároveň však máte obmedzený rozsah práce, ktorý môžete vykonať, respektíve čas, ktorý takouto prácou smiete strávite. Tým sa obmedzuje aj výška Vašej odmeny.

V treťom prípade sa práca chápe ako vytvorenie autorského diela a teda sa nedá použiť na akúkoľvek činnosť, ale len na činnosti, ktorých výsledkom je autorské dielo podľa zákona. Týka sa to umeleckých smerov, architektov, programátorov, počítačových grafikov. Samozrejme sa podmienky riadia autorským zákonom. Výška odmeny je opäť obmedzená len vašou šikovnosťou a tým, koľko je za Vašu prácu objednávateľ ochotný zaplatiť. Navyše je tu možnosť získať odmenu vyplácanú počas určitého obdobia. Ale opäť, bez právneho poradenstva môžete pracovať veľa za málo, takže radšej nešetrite a vždy sa poraďte skôr ako podpíšete zmluvu.

Práca na zákazku je teda alternatíva zamestnania, kde sa musíte veľmi obracať, aby ste si vydobili svoje postavenie. Musíte mať znalosti a skúsenosti zo svojho odboru na úrovni a zároveň ovládať aj právnu problematiku, vyznať sa na trhu a dokázať vyjednať pre seba výhodné podmienky. Zo začiatku je to ťažké, návaly práce sa môžu striedať s dlhou nečinnosťou, možno zarobiť veľa peňazí naraz a potom aj niekoľko týždňov či mesiacov nič. Postupom času si každý môže nájsť to svoje miesto a uchytiť sa. A potom už nič nevyváži slobodu a možnosť realizovať sa v tom odbore, ktorý Vás baví a dokážete v ňom uskutočniť všetko to, čo by ste v rámci klasického zamestnania asi nikdy nemohli.
Výhody Nevýhody
1. Možnosť pracovať aj doma
2. Sloboda, možnosť rozvrhnúť si pracovný čas
3. V určitých prípadoch je odmena obmedzená len časovými možnosťami
4. Väčšia miera slobody a voľnosti pracovného času
5. Kontrola nad príjmami, výdavkami a daňami
1. Potreba schopnosti vyjednávať
2. Potreba živnostenského listu (v niektorých prípadoch) a s tým spojená administratíva
3. Potreba aspoň základných právnych znalosti
4. Žiaden nárok na zamestnanecké výhody
5. Nutnosť samostatne si plánovať a organizovať prácu
 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávacia funkcia na portáli Práca na dosah prehľadáva pracovné ponuky z 50 slovenských pracovných serverov a webstránok.
TOPlist