Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávacia funkcia na portáli Práca na dosah prehľadáva pracovné ponuky z 50 slovenských pracovných serverov a webstránok.
Domov » Články » Ako hľadať prácu » Päť tipov pre „starších“ ľudí hľadajúcich zamestnanie

Päť tipov pre „starších“ ľudí hľadajúcich zamestnanie

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Starší hľadajúci prácu
Nie ste práve najmladší a prišli ste o prácu? Alebo sa obávate, že o ňu čoskoro prídete, pretože vás zamestnávateľ nahradí mladším pracovníkom?

V súčasnosti to majú starší pracovníci ťažké. Napriek tomu, že zákon zakazuje vekovú diskrimináciu, tento jav je na trhu práce bežný. Ale aj keď je pracovná konkurencia tvrdá a niektoré používané postupy nie sú fér, je tu pre vás jedna dobrá správa. Starší pracovníci sú stále viac cenení v určitých kľúčových odvetviach. Tajomstvom vášho úspechu je naučiť sa, ako predstaviť svoje prednosti tej pravej osobe - osobe, ktorá rozhoduje o vašom prijatí do zamestnania.

Tu je päť dôležitých tipov, ktoré môžu významne pomôcť vášmu úspechu:

1. Prekonajte obavy. Neberte stratu doterajšieho zamestnania osobne. Nie je to vaša chyba, doba sa mení a s ňou aj podmienky pracovného trhu. Namiesto výčitiek alebo obáv sa pustite do hľadania novej práce.

2. Vyhraďte si čas na preskúmanie všetkých vašich možností. Počas doterajšieho pracovného obdobia ste pravdepodobne pôsobili na viacerých miestach, poznáte viac pracovných pozícií, máte viac skúseností. Mladší ľudia túto výhodu nemajú. Dôležité je, aby ste uvoľnili svoje myslenie. Dôkladný prieskum vašich kľúčových schopností a predností (nielen v rámci vašej doterajšej praxe alebo popisov práce, ale všetkých skúseností) môže odhaliť príležitosti, na ktoré ste doteraz nepomysleli.

3. Nezdržujte sa zbytočne s podrobným písaním životopisu (stačí ak použijete nejakú bežnú šablónu). Váš životopis bude čítať niekto, kto o vás nič nevie, najčastejšie bežný administratívny pracovník. Použite ho len ako vizitku pre nadviazanie kontaktu s osobou, ktorá rozhoduje. Taký človek skôr ocení prínos, ktorý môžete znamenať vy a vaše skúsenosti pre jeho pracovný tím alebo organizáciu.

4. Vaším najlepším zdrojom pre rozpoznanie, kto je riadiacou osobou, sú vaši príbuzní, priatelia, známi, susedia, bývalí kolegovia - jednoducho ľudia, ktorých poznáte, hoci len zbežne. Porozprávajte sa s nimi. Skúste ich požiadať, aby vás predstavili dotyčnej riadiacej osoba - ak je to možné. Nemusí ísť o pracovný pohovor, môže to byť neformálne stretnutie. Napríklad navštívite známeho v jeho práci (viete, že sa chystajú prijať pracovníka na určitú pozíciu, o ktorú máte záujem) a on Vás predstaví svojmu vedúcemu.

5. Počas krátkeho rozhovoru (snažte sa vystupovať nenútene a príjemne) sa pokúste zaviesť rozhovor na tému prijatia nového zamestnanca. Šéf vám pravdepodobne povie, že si máte podať žiadosť a zúčastniť sa výberového konania. To je v poriadku. Ale už vás pozná a mali ste príležitosť vzbudiť v ňom sympatie skôr ako vás stretne pri výbere zamestnancov.

Dodržaním týchto pravidiel sa zlepšia vaše šance, čo vám môže pomôcť vyvážiť vekový hendikep. Na následné výberové konanie (a najmä pracovný pohovor) sa dôkladne pripravte, aby ste nezmarili výsledky doterajšieho úsilia.

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Výsledky vyhľadávania si môžete nechať posielať každý deň na e-mail bez toho, aby ste sa museli zaregistrovať.
TOPlist