Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávacia funkcia na portáli Práca na dosah prehľadáva pracovné ponuky z 50 slovenských pracovných serverov a webstránok.
Domov » Články » Ako hľadať prácu » Kreatívne hľadanie zamestnania - premeňte svoje nedostatky na úspech

Kreatívne hľadanie zamestnania - premeňte svoje nedostatky na úspech

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Tvorivosť a myslenie
V každej oblasti života je tvorivý prístup k riešeniu problémov užitočný a je prínosom. Tým skôr, ak sa jedná o trh práce, kde je pri hľadaní zamestnania veľká konkurencia.

Jedna vec je nájsť si prácu, ktorá vám prinesie pravidelnú výplatu, ale inak vám nedá nič – ani dobrý pocit, ani perspektívu na budúci postup. A iné je nájsť si prácu, ktorá vám dá viac ako výplatu – prácu, ktorú budete robiť s radosťou.
Dôležité je, aby ste čo najpresnejšie vedeli, akú prácu hľadáte – aby ste mali stanovený svoj cieľ. Bez toho nemá zmysel pokúšať sa uplatniť iné ako bežné postupy získavania práce. Ak teda viete čo chcete, môžete začať svoje hľadanie.

Vytvorenie príležitosti
Ak ste zamestnaní, ale nerobíte prácu, ktorú by ste chceli, zamyslite sa nad tým, či by ste takú prácu nemohli robiť pre súčasného zamestnávateľa a to takým spôsobom, aby aj zamestnávateľ z toho mal úžitok. Ide tu o vytvorenie novej pracovnej príležitosti, ktorá zároveň bude novou obchodnou príležitosťou pre firmu, ktorá vás zamestnáva. Najlepším príkladom tohoto postupu je objavenie zásadného problému vo firme a navrhnutie šikovného riešenia.

Ak už existuje pozícia, na ktorú sa chcete dostať, ale nie je voľná, bude to ťažšie. V prvom rade sa musíte vyhnúť tomu, aby vás podozrievali z úmyslu „zbaviť sa“ vášho šťastnejšieho kolegu. Môžete sa pokúsiť vytvoriť alternatívu k uvedenému pracovnému miestu tak, aby ste namiesto nahradenia kolegu s ním spolupracovali. Najdôležitejšie je všetko vymyslieť tak, aby z toho mal zamestnávateľ zisk a nie iba výdavky a starosti.

V obidvoch prípadoch sa musíte pripraviť na to, že budete niečo musieť na určitý obetovať. Môže vás čakať krátkodobé zníženie platu, viac času stráveného v práci, dokonca aj riziko, že ak to všetko nevyjde, ak sa nakoniec ukáže, že ste to nezorganizovali správne, tak vás prepustia. Preto si dopredu všetko dôkladne premyslite.

Nepriame získanie pracovného miesta
Základnom tohoto postupu je nájsť si pracovné miesto u obchodného partnera tej firmy, v ktorej chcete nakoniec skončiť. Ide o to, že pri tom prvom pracovnom mieste nemusíte hľadieť na plat a výhodné pracovné podmienky, pretože je to len dočasné. Preto prijmite aj nezaujímavú prácu, samozrejme s ohľadom na to, aby ste prichádzali do kontaktu s ľuďmi vášho „cieľového“ zamestnávateľa. Snažte sa s týmito ľuďmi spriateliť a vychádzať im v ústrety do tej miery, ako vám to vaša pozícia bude umožňovať. Po čase môžete vyjadriť svoje prianie s nimi pracovať ako kolega a je pravdepodobné, že vám v tom pomôžu.

Ak sa vám nepodarí získať prácu u partnera vášho budúceho zamestnávateľa, môže skúsiť alternatívnu spoluprácu. Pokúste sa dohodnúť, že budete pre nich pracovať ako „subdodávateľ“, čiže tzv. prácou na živnostenský list. Opäť nemusíte robiť od začiatku to, po čom túžite. Hlavné je, že sa dostanete do blízkosti ľudí budúceho zamestnávateľa. Ak sa s nimi spriatelíte a preukážete svoje kvality a serióznosť, môžete očakávať ich podporu v prípade, že sa neskôr pokúsite dohodnúť s firmou na zamestnaneckom vzťahu.

Zhrnutie
Kreatívne hľadanie práce znamená, že sa snažíte hľadať nové možnosti a beriete pri tom úvahy aj záujmy zamestnávateľa. Snažíte sa nájsť súlad medzi tým, čo chcete dosiahnuť vy a tým, čo je dôležité pre zamestnávateľské organizácie. Vyžaduje si to aktívny prístup a snahu o pochopenie situácie druhej strany. Nie je to ľahké, ale je to cesta získať takmer akúkoľvek pracovnú pozíciu.

Pomohol vám tento článok? Podporte ho na hlasuj na vybrali.sme.sk

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávacia funkcia na portáli Práca na dosah prehľadáva pracovné ponuky z 50 slovenských pracovných serverov a webstránok.
TOPlist