Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávať v pracovných ponukách môžete aj v cudzom jazyku.
Domov » Články » Ako hľadať prácu » Hľadanie prvého zamestnania

Hľadanie prvého zamestnania

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Absolvent
Nájdenie prvého zamestnania sa mnohým môže zdať veľmi ťažké. "Moji rodičia a príbuzní nemajú dobrých známych, ktorí by pomohli a ja nemám žiadne skúsenosti ani referencie, mám iba priemerné vzdelanie..."

Je pravdou, že väčšina zamestnávateľov žiada predchádzajúce skúsenosti a to sa môže zdať ako začarovaný kruh, keďže skúsenosti, ktoré požadujú sa dajú získať iba v zamestnaní.
Ak ste nemali možnosť popri škole pracovať alebo absolvovať odbornú prax súvisiacu so vzdelávaním (prípadne ste takúto z nejakého dôvodu možnosť nevyužili), patríte do skupiny ľudí, ktorí často zažijú odmietnutie kvôli nedostatku skúseností.
Ako teda túto situáciu vyriešiť? Ako prelomiť zdanlivo neprekonateľnú bariéru a nájsť si prvé zamestnanie?

V prvom rade si pripravte životopis, ktorý zdôrazňuje vaše vzdelanie a schopnosti. Ak ste doteraz mali (alebo stále máte) nejaké aktivity, ktoré sú postavené na spolupráci ľudí a plnení úloh (napríklad aktívne členstvo v klube, pomáhanie v charitatívnej organizácii) popíšte čo bolo vašou úlohou a aké výsledky ste dosiahli. Ak prispievate do časopisu či novín článkami na určitú tému, ak máte vlastný blog na webe, ktorý pravidelne aktualizujete alebo sa podieľate na niečom, čo súvisí s prácou na verejnosti, uveďte to. Ak ste boli v zahraničí na študijnom pobyte alebo na brigáde, spomeňte to. Aj keď to nenahradí pracovné referencie a skúsenosti, môže to pre zamestnávateľa znamenať, že ste aktívni, dokážte spolupracovať v kolektíve, dokážete a chcete sa učiť aj niečo iné ako to, čo vás naučia v škole, atď. S takto pripraveným životopisom a vhodným motivačným listom môžete oslovovať potenciálnych zamestnávateľov.

Zároveň s tým použite nasledujúci postup:
Zožeňte si ľubovoľnú krátkodobú prácu či brigádu v obchodnom reťazci alebo vo fastfood podniku. Tam sú ochotní prijať aj ľudí bez praxe a nemajú ani vysoké požiadavky na vzdelanie a podobne. Cez pracovné agentúry môžete takúto prácu získať ľahko, aj keď to asi nie je to, čo by ste chceli. Dôležité je, aby to bola spoločnosť, v ktorej sa dá postupovať vyššie a kde prichádzate do kontaktu s ľuďmi z iných spoločností (napríklad dodávateľov). Takto sa môžete zoznámiť s osobou z iného oddelenia spoločnosti alebo zástupcom niektorého obchodného partnera vášho dočasného zamestnávateľa a to vám môže otvoriť cestu ďalej, k zaujímavej pracovnej pozícii. Preto nedávajte prednosť brigádam na trhovisku alebo v malých obchodoch, tam je šanca na stretnutie niekoho, kto vám pomôže a posunie vás o niečo ďalej, výrazne menšia.

Začiatky sú samozrejme ťažké, obzvlášť dnes, kedy je aj na trhu práce konkurencia veľká. Ale odhodlaním, vytrvalosťou a vynachádzavosťou prelomíte tú prvú bariéru a ďalej to už môžete mať ľahšie.

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
TOPlist