Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávať v pracovných ponukách môžete aj v cudzom jazyku.
Diskusie » Odchod zo zamestnania » Zrušenie pracovného miesta a dočasné prerušenie výkonu práce (60% mzda)
 
Zrušenie pracovného miesta a dočasné prerušenie výkonu práce (60% mzda)
28.04.2015, 08:26:03 - Správca portálu
Otázka poslaná emailom:

V praci sme dostali vypoved pre zrusenie pracovnych miest a nechali nas doma na 60%,s 2mesacnou vypovednou. Dostanem 2mesiace 60%platu a mesacne odstupne.Teraz nas zavolali na dokoncenie nejakych kusov,ti co su vo vypovednej lehote su prinuteny ist do prace. Mam zdravotne problemy , tak som sa chcela spytat,ked pojdem na pnku,mam narok na odstupne? A ako to bude platene,ked som doma na 60% , cize dostanem 60% z cistej mzdy a pojdem nahodou na PN,tak ako to bude platene? Dakujem za informaciu
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 28.04.2015, 22:41:30
Užívateľ: anonym1430234371
Práceneschopnosť nemá vplyv na nárok na váš odstupné. Môžete ísť na PN. Výška dávok počas PN bude normálna ako keby ste mali bežný plat, pretože sa vypočítava z predchádzajúcich zaplatených odvodov.

Mimochodom, počas výpovednej doby zamestnanec nemusí zostať u zamestnávateľa, ak sa k tomu nezaviazal písomne v pracovnej zmluve. Môže odísť, napr. si nájsť inú prácu. Treba to však písomne oznámiť zamestnávateľovi. Čiže nemusíte pracovať, samozrejme ak nezotrváte počas výpovednej doby, nemôžete dostať mzdu za ňu.
Pridané: 04.03.2016, 06:30:37
Užívateľ: anonym1457069016
Firma ma poslala na 60% ale pozaduje aby som tri dni v tyzdni odrobil.
Moze mi firma vyplatit 60% mzdy za cely mesiac ked v tyzdni odrobim tri dni na 100% a dva dni som doma?
Netreba na 60% ziadny papier podpisany oboma stranami?
Dakujem.
Pridané: 04.03.2016, 09:23:18
Užívateľ: anonym1457078972
Firma ma poslala na 60% ale pozaduje aby som tri dni v tyzdni odrobil.
Moze mi firma vyplatit 60% mzdy za cely mesiac ked v tyzdni odrobim tri dni na 100% a dva dni som doma?
Netreba na 60% ziadny papier podpisany oboma stranami?
Dakujem.

To, čo uvádzate, nie je platný postup. Tých 60% je za dni, keď ste nepracovali z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa (nemal pre vás prácu). Dni, keď ste pracovali musíte dostať plnú mzdu.

Tu je § 142 odsek 4:

"Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa."

Musí to byť dopredu dohodnuté. Ak ide o prípady, keď firma nemá zákazky a pod, tak musí bez tej dohody musí vyplácať plnú výšku mzdy.
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 1-3 z celkového počtu 3


   

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
TOPlist