Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
Diskusie » Ostatné » Zachovanie mlčanlivosti v pracovnej zmluve
 
Zachovanie mlčanlivosti v pracovnej zmluve
18.02.2016, 18:19:12 - Jano
Dobry den,
Mate niekto skusenost s klauzolou v pracovnej zmluve ohladom zachovania mlcanlivosti? Po dobu 2 roky po ukonceni zmluvy, nepouzije informacie ktore nadobudol.
Ide o obycajnu obchodnicku poziciu,cize ziadne know how,jedine co moze pouzit je kontakty, pripadne vie,ake produkty zakaznik ma,ale to sa moze spytat rovno aj jeho. Mozu toto nejak napadnut? Ak ano, ako sa to dokazuje? Lebo tymto vyslovene zakazu cloveku aby robil pre konkurencnu firmu 2 roky po ukonceni zmluvy.
Dakujem
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 20.02.2016, 09:46:42
Užívateľ: anonym1455957726
Cieľom toho ustanovenia je, aby neboli v konkurenčnom boji zneužité citlivé informácie získané prácou pre daného zamestnávateľa. Preto je rozhodujúce to, či pri využitie týchto informácií poskytuje konkurenčnú výhodu alebo umožňuje obchodne poškodiť pôvodného zamestnávateľa napr. tým, že konkurencia vďaka takým prevezme jeho zákazníkov, ale bez týchto informácií by ich prevziať nemohla.

To platí aj v prípade, že si zamestnanec založí vlastnú firmu, ktorá má činnosť konkurenčnú voči minulému zamestnávateľovi.

Tieto prípady sa však obvykle ťažko dokazujú, pretože v konkurencii hrá rolu veľa faktorov. Dokázať by sa to možno dalo pomocou svedectva zákazníkov, ktorých by sa také niečo týkalo - ak by boli ochotní svedčiť.
Pridané: 23.02.2016, 22:06:29
Užívateľ: anonym1456261247
Takýto problém sa rieši dosť špecificky, pretože veľa závisí od konkrétnych okolností. Napríklad od ekonomického odvetvia, pretože tam, kde je sofistikované know how, ktoré je chúlostivé na únik akýchkoľvek informácií ku konkurencii (napr. it technológie, farmácia), sa bude toto posudzovať inak ako pri povedzme "štandardnom" obchode, kde náskok pred konkurenciou je otázkou prevažne šikovných obchodníkov (napr. predaj kanc. potrieb či distribúcia potravín).

Pravidlom je poradiť sa so špecializovaným právnikom ešte predtým, ako podpíše zamestnanec zmluvu, lebo po podpise už môže byť neskoro.
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 1-2 z celkového počtu 2


   

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
TOPlist