Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... V diskusnom fóre Hovorte o zamestnaní môžete vkladať príspevky aj anonymne vďaka čomu je chránené vaše súkromie.
Diskusie » Odchod zo zamestnania » Štátna služba a materská dovolenka
 
Štátna služba a materská dovolenka
14.01.2015, 16:30:59 - Správca portálu
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 14.01.2015, 16:31:45
Užívateľ: Správca portálu
Otázka presunutá z inej témy:

"Dobrý deň, pracujem v štátnej službe,zmluvu mám dočasnú, na šesť mesiacov, 2 mesiace pred ukončením zmluvy som nastúpila na materskú dovolenku, Je zamestnávateľ povinný držať mi miesto po ukončení materskej???"
Pridané: 14.01.2015, 19:56:56
Užívateľ: anonym1421248592
Otázka presunutá z inej témy:

"Dobrý deň, pracujem v štátnej službe,zmluvu mám dočasnú, na šesť mesiacov, 2 mesiace pred ukončením zmluvy som nastúpila na materskú dovolenku, Je zamestnávateľ povinný držať mi miesto po ukončení materskej???"

Podľa § 68 odsek 1 písmeno g) bod 3. Zákona o štátnej službe sa za vykonávanie štátnej služby považuje aj čas neprítomnosti štátneho zamestnanca v štátnej službe z dôvodu materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

Podľa § 52 odsek 1 písmeno i) sa štátnozamestnanecký pomer skončí dňom uplynutia dočasnej štátnej služby.

Čiže, uplynutím stanovenej doby sa štátna služba skončí a teda sa skončí aj váš štátozamestnanecký pomer, aj keď ste na materskej resp. rodičovskej dovolenke.

Ale podľa § 72 odsek 1 sa štátna zamestnankyňa po skončení materskej dovolenky alebo po skončení rodičovskej dovolenky zaradí na vykonávanie štátnej služby na to isté štátnozamestnanecké miesto, na ktorom vykonávala štátnu službu pred nástupom na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, za podmienok, ktoré pre ňu nie sú menej priaznivé. Ak také zaradenie nie je možné, služobný úrad zaradí štátnu zamestnankyňu na štátnozamestnanecké miesto v tom istom odbore štátnej služby a v tej istej funkcii, ak sa štátna zamestnankyňa nedohodne so služobným úradom inak. Štátna zamestnankyňa po skončení materskej dovolenky alebo po skončení rodičovskej dovolenky a jej zaradení na vykonávanie štátnej služby má právo na prospech z každého zlepšenia podmienok vykonávania štátnej služby, ktoré by jej patrilo, ak by nebola na materskej dovolenke alebo na rodičovskej dovolenke.
Pridané: 31.05.2015, 17:34:00
Užívateľ: anonym1433086105
Dobrý deň, možno nie som v dobrej sekcii otázok ale aj tak prosím o odpoveď ak by sa dalo teda... " som zamestnaný v súkromnej firme, a manželka je momentálne na materskej dovolenke, no plánujeme sa vymeniť, a moja otázka znie:" koľko dni,mesiacov musím dať vedieť vopred zamestnávateľovi..že nastupujem na materskú...
ďakujem za odpoveď
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 1-3 z celkového počtu 3


   

Viete, že...Viete, že... Ak sa vám nechce pri vyhľadávaní vypisovať názov pracovnej pozície stačí kliknúť na "Nechce sa mi písať" a môžete názov vybrať zo zoznamu.
TOPlist