Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávať v pracovných ponukách môžete aj v cudzom jazyku.
Diskusie » Odchod zo zamestnania » Rodičovská dovolenka a návrat do práce
 
Rodičovská dovolenka a návrat do práce
21.04.2017, 13:26:17 - tina
Dobrý den,
Od 5/2005 som zamestancom s.r.o. , v 8/2011 som nastupila na matersku s prvym dietatom v dlzke 37 tyzdnov, pokracovala rodicovskou dovolenkou v 5/2014 som nastupila na matersku 34 tyzdnov s druhym dietatom a pokracujem rodicovskou do dovrsenia 3 rokov veku dietata. Dieta dosiahne vek 3 roky dna 23.6.2017.
Na moje miesto bola prijata ina pracovnicka, ktora je plnohodnotny pracovnik - ziaden zastup. Pocas mojej rodicovskej otehotnela a tiez prijali dalsiu, ktora je tam doteraz. Tuto v podstate tretiu pracovnicku planuju si ponechat a so mnou ukoncit pracovny pomer.

Stretli sme sa a  predlozili mi Dohodu o ukonceni pracovného pomeru - s tym, ze si ju mam podat ja v termine pred 23.6.2017, dohodli sme sa na odstupnom ktore je 5 násobok hrubej mzdy, uviedli mi ze mam narok na 27,5 dna dovolenky, ktorú mi preplatia. V spolocnosti som zamestnancom 12 rokov.
Na Sociálnej poistovni mi povedali ze by som mala mat narok na davky v nezamestnanosti, kedze ziadnu pracu momentalne nemam a neprihliadaju na dôvody ukoncenia pomeru.

Nepaci sa mi ze si ja mam dat ziadost o Dohodu pred dovrsenim troch rokov, nechcem aby mi vznikli nejake nezrovnalosti pri platbe do poistovni atd., ci budem musiet chodit po uradoch prihlasovat odhlasovat sa, platit si za seba nejake poplatky. Preto som im to povedala ze si ziadam uviest aj dôvod a ze termin ukoncenia dam na najblizsi pracovny den teda 27.6.2017 a to mi povedali ze dôvod nemôzu uviest bo to by to bola vypoved a ze ak mi daju vypoved neplatia tie podmienky o 5x odstupnom. Som si vedoma ze kym som na rodicovskej nic mi nemôzu a preto tlacia na mna az si dohodu napisem sama a ze neziadam uviest dôvod.
Je mozne ze keby som nepristupila na dohodu a napisala im ze sa vraciam do prace musia to akceptovat. Pocitam aj s tym, ze ma nasledne nato prepustia, pretoze nie je mozne zotrvat, praca je iba pre jedneho.
Plati ze by mi dali vypoved ? tam uz musia byt uvedene dôvody ? ak by bolo uvedene ze z dôvodu nadbytocnosti tak mi plynie aj trojmesacna vypovedna lehota a mam narok na trojmesacne odstupne?
Pocas trojmesacnej vypovednej lehoty si môzem cerpat aj dovolenku ? a dovolenka sa mi nasledne vypocitava aj za tu dobu ako mi plynie vypovedna lehota ?

V dohode je uvedene za zamestnanec ziada o skoncenie pracovnéhoo pomeru podla par. 59. ods. 1 pís) a) v nadv. na ust par. 60 zak. č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v platnom znení k dnu...... a to bez udania dôvodu.

Alebo mam suhlasis s dohodou a datum uzavretia dohody uviesť 22.6.2017 aby som predisla zbytocnemu prihlasovaniu odhlasovaniu sa na uradoch, prípadnému plateniu si sama poistenia ?  
Mzdu pred nástupom na Matersku som mala mensiu ako ma momentalne pracovnik, ktorý je na mojej pozicii, pri navrate do prace by mi museli automaticky pridelit jej plat ci môj pôvodny ?
Existuje nejaky dôvod pre ktory by som nemala narok na odstupne a vypovednu lehotu ?
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 22.04.2017, 06:45:33
Užívateľ: anonym1492836044
Prepustiť vás zamestnávateľ môže iba z dôvodov uvedených v §63 Zákonníka práce. Nemôže si vymyslieť iný dôvod a ani vám nemôže dať výpoveď bez dôvodu - to by bola neplatná.

Mali by ste teda po skončení rodičovskej dovolenky od neho dostať výpoveď pre organizačné zmeny (nadbytočnosť) s trojmesačným odstupným a trojmesačnou výpovednou dobou, tak ako aj vy uvádzate. Tam nie je žiadna nejasnosť. Zamestnávateľ sa to mu podľa všetkého chce vyhnúť a preto navrhuje dohodu. Dohodu nemusíte prijať, ak sa vám zdá nevýhodná.

Ak by ste do zamestnania nastúpili, tak by ste mali nárok len na takú mzdu, akú máte uvedenú v zmluve, nemali by ste nárok na zvýšenie. Je to trochu paradox, že s vami chcú pracovný pomer skončiť, pretože pre zamestnávateľa by to vlastne malo byť výhodnejšie, aby si ponechal vás a nie toho druhého zamestnanca.

Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 1-1 z celkového počtu 1


   

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
TOPlist