Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávať v pracovných ponukách môžete aj v cudzom jazyku.
Diskusie » Problémy v zamestnaní » Prerušenie čerpania dovolenky kvôli PN alebo OČR
 
Prerušenie čerpania dovolenky kvôli PN alebo OČR
14.08.2012, 10:08:22 - Správca portálu
Otázka bola presunutá do samostatnej témy: Dobry den , ak cerpam dovolenku a pocas nej som musel ist s dcerou lekarovi naco mam aj potvrdenie od lekara na cely den,prerusuje sa mi o tento den dovolenka?
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 14.08.2012, 13:42:02
Užívateľ: anonym1344944001
Odpoveď je áno, prerušuje sa podľa § 114 Zákonníka práce: "Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky."
Pridané: 15.08.2012, 18:31:17
Užívateľ: anonym1345048177
Odpoveď je áno, prerušuje sa podľa § 114 Zákonníka práce: "Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky."

Berie sa ako osetrenie clena rodiny aj to , ked idem s nim k lekarovi na priepustku na cely den?Ale OCR/ka nie je vypisana...
Pridané: 15.08.2012, 18:49:57
Užívateľ: anonym1345044418
Odpoveď je áno, prerušuje sa podľa § 114 Zákonníka práce: "Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky."

Berie sa ako osetrenie clena rodiny aj to , ked idem s nim k lekarovi na priepustku na cely den?Ale OCR/ka nie je vypisana...

Podľa § 141 odsek 1:

Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Čiže je v tom zahrnuté aj sprevádzanie dieťaťa na vyšetrenie pokiaľ sa toto nemohlo uskutočniť mimo vášho bežného pracovného času.
Pridané: 16.10.2012, 07:38:09
Užívateľ: anonym1350365194
Považuje sa za prerušuje dovolenky podľa § 114 Zákonníka práce návšteva lekára v prípade, keď ide len o krátkodobé čerpanie dovolenky a ak o čerpanie dovolenky vopred žiadam zamestnávateľa vypísaním "dovolenkového lístka? Napr. požiadam písomne (vypísaním dovolenkového lístka) o dovolenku v pondelok, v utorok viem, že idem na lekárske vyšetrenie a v stredu znova písomne požiadam zamestnávateľa o čerpanie dovolenky vypísaním dovolenkového lístka. Môže zamestnaveľ tieto čerpania uznať, alebo na utorok si musím dať taktiež dovolenku?
Ďakujem
Pridané: 16.10.2012, 11:47:01
Užívateľ: anonym1350380068
Považuje sa za prerušuje dovolenky podľa § 114 Zákonníka práce návšteva lekára v prípade, keď ide len o krátkodobé čerpanie dovolenky a ak o čerpanie dovolenky vopred žiadam zamestnávateľa vypísaním "dovolenkového lístka? Napr. požiadam písomne (vypísaním dovolenkového lístka) o dovolenku v pondelok, v utorok viem, že idem na lekárske vyšetrenie a v stredu znova písomne požiadam zamestnávateľa o čerpanie dovolenky vypísaním dovolenkového lístka. Môže zamestnaveľ tieto čerpania uznať, alebo na utorok si musím dať taktiež dovolenku?
Ďakujem

Podľa § 114 ZP: Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).

Toto prerušenie nie je niečo na čo treba zvlášť vypisovať nejaký doklad, to sa automaticky udeje keď je splnená jedna z uvedených podmienok.

Medzi uvedenými dôvodmi sa návšteva lekára nenachádza, t.j. ak si vypíšete dovolenku na celý týždeň, tak pri bežnej návšteve lekára sa táto dovolenka nepreruší. Ak si vypíšete dovolenku na každý deň zvlášť, tak môžete ten jeden deň využiť na návštevu lekára bez dovolenky (ale asi nie celý deň, to by museli byť nejaké zložité vyšetrenia, aby vám to zamestnávateľ uveril).
Pridané: 12.01.2014, 14:38:05
Užívateľ: anonym1389533331
Zamestnávateľ nariadil celozávodnú dovolenku v dňoch 23., 27.,30. a 31.12.2013.Vedel som dopredu, že 23.12. idem na lekárske vyšetrenie. Vypísal som si dovolenkový lístok dopredu od 27.12. do 31.12.2013. Dokladoval som potvrdenie o lekárskom vyšetrení. Zamestnávateľ mi prekážku v práci na deň 23.12. neuznal a nariadil dovolenku. Postupoval správne?
Pridané: 13.01.2014, 11:07:48
Užívateľ: anonym1389607197
Zamestnávateľ nariadil celozávodnú dovolenku v dňoch 23., 27.,30. a 31.12.2013.Vedel som dopredu, že 23.12. idem na lekárske vyšetrenie. Vypísal som si dovolenkový lístok dopredu od 27.12. do 31.12.2013. Dokladoval som potvrdenie o lekárskom vyšetrení. Zamestnávateľ mi prekážku v práci na deň 23.12. neuznal a nariadil dovolenku. Postupoval správne?

Vyšetrenie je prekážka v práci podľa §141 odsek 2 písmeno a. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno ak sa jedná o vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení. Povinný znamená, že musí, a teda to nezáleží na jeho posúdení či rozhodnutí.
Pridané: 01.10.2014, 13:00:47
Užívateľ: anonym1412160741
Môžem mať na celý deň potvrdenie o lekárskom vyšetrení aj viac dní za sebou? príklad - nemám dovolenku a nechcem ísť jeden až tri dni na PN, ale potrebujem sa zotaviť.
Pridané: 01.10.2014, 15:50:28
Užívateľ: anonym1412170577
Môžem mať na celý deň potvrdenie o lekárskom vyšetrení aj viac dní za sebou? príklad - nemám dovolenku a nechcem ísť jeden až tri dni na PN, ale potrebujem sa zotaviť.

Podľa § 141 odsek 2 písmeno a) bod 1:

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Čiže je to možné, ak ste doteraz tých sedem dní už postupne nevyčerpali a ak teda nie je možné tie vyšetrenia alebo ošetrenie urobiť mimo pracovného času.
Pridané: 11.06.2015, 14:05:06
Užívateľ: anonym1434024174
Dobrý deň,
prosím Vás,zamestnávateľ mi prikázal čerpať zostávajúcu dovolenku, nakoľko mi 30.6. končí pracovný pomer, avšak počas jej čerpania som ochorela. Môže mi lekár dať PN, ak čerpám dovolenku?
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 1-10 z celkového počtu 15
Strany: 1 2


   

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
TOPlist