Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem

Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
Diskusie » Odchod zo zamestnania » Nárok na odstupné v roku 2017

Téma je uzavretá Nárok na odstupné v roku 2017
03.01.2017, 09:54:14 - Správca portálu
Čo hovorí aktuálny zákonník práce o odstupnom? Aké sú podmienky získania nároku na odstupné?
Téma bola uzavretá, nemožno do nej prispievať.  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 28.01.2017, 17:33:29
Užívateľ: anonym1485620935
Dobrý večer,
keď mi dá zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov § 63 odst.1 písm, a/ a požiadam o skončenie pracovného pomeru dohodou v náväznosti na § 63 odst. 1 písm a/ ZP pred začatím plynutia výpovednej doby, mal by zamestnavateľ vyhovieť? Na aké odstupné budem mať v takomto prípade?
Pridané: 30.01.2017, 16:01:57
Užívateľ: anonym1485786444
Dobrý večer,
keď mi dá zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov § 63 odst.1 písm, a/ a požiadam o skončenie pracovného pomeru dohodou v náväznosti na § 63 odst. 1 písm a/ ZP pred začatím plynutia výpovednej doby, mal by zamestnavateľ vyhovieť? Na aké odstupné budem mať v takomto prípade?

Nie je povinný vám vyhovieť, lebo dohoda je dobrovoľná záležitosť. Na druhej strane, prečo by s tým nemal súhlasiť? Veď by to mohlo byť pre neho finančne výhodnejšie - v závislosti od prípadného nároku na odstupné a trvanie zákonnej výpovednej doby.

Výška odstupného závisí od dĺžky trvania pracovného pomeru, ale vo všeobecnosti je pri skončení dohodou odstupné o jeden mesačný priemerný zárobok vyššie ako pri uplatnení výpovednej doby.
Pridané: 11.02.2017, 10:12:45
Užívateľ: anonym1486804339
Dobrý deň,

veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu týkajúcu sa najvhodnejšieho riešenia nepríjemnej situácie:
Pracujem už 30 rokov v nemenovanom štátnom podniku, v ktorom sú najmä platové podmienky zúfalé. Človek po 30 rokoch zarobí minimálnu mzdu, pričom z hľadiska zodpovednosti a množstva narastajúcich úloh je neúnosne preťažený. Psychicky som už vyčerpaná, fyzicky nehovoriac. Posledné dva roky sľubovali reorganizačné zmeny, pričom som kompetentným po ich opýtaní oznámila, že počítam s výpoveďou. Celá vec už bola na spadnutie. Lenže odkladalo sa to znova a znova, až od tohto plánu úplne upustili. (Asi si robili prieskum a zistili, že nespokojných je väčšina zamestnancov...)
Chcela by som sa však opýtať, ako by bolo možné dostať výpoveď, ale neprísť o odstupné, prosím? Premýšľala som aj nad PN (predovšetkým z psychického hľadiska to vnímam ako nevyhnutnosť, no mám problémy aj s chrbticou), len neviem, či je to schodná cesta. Nechcem za svojich 30 odpracovaných rokov prísť o to málo, čo mi patrí.
Veľmi pekne Vám ďakujem za pochopenie a pomoc, nesmierne si to vážim.
Pridané: 11.02.2017, 14:04:41
Užívateľ: anonym1486816842
Dobrý deň,

veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu týkajúcu sa najvhodnejšieho riešenia nepríjemnej situácie:
Pracujem už 30 rokov v nemenovanom štátnom podniku, v ktorom sú najmä platové podmienky zúfalé. Človek po 30 rokoch zarobí minimálnu mzdu, pričom z hľadiska zodpovednosti a množstva narastajúcich úloh je neúnosne preťažený. Psychicky som už vyčerpaná, fyzicky nehovoriac. Posledné dva roky sľubovali reorganizačné zmeny, pričom som kompetentným po ich opýtaní oznámila, že počítam s výpoveďou. Celá vec už bola na spadnutie. Lenže odkladalo sa to znova a znova, až od tohto plánu úplne upustili. (Asi si robili prieskum a zistili, že nespokojných je väčšina zamestnancov...)
Chcela by som sa však opýtať, ako by bolo možné dostať výpoveď, ale neprísť o odstupné, prosím? Premýšľala som aj nad PN (predovšetkým z psychického hľadiska to vnímam ako nevyhnutnosť, no mám problémy aj s chrbticou), len neviem, či je to schodná cesta. Nechcem za svojich 30 odpracovaných rokov prísť o to málo, čo mi patrí.
Veľmi pekne Vám ďakujem za pochopenie a pomoc, nesmierne si to vážim.

Odpoveď na vašu otázku vás asi neuspokojí, ale nie je možné donútiť zamestnávateľa, aby vás prepustil.

Dôvody, kvôli ktorým zamestnávateľ môže dať výpoveď zamestnancovi, sú presne stanovené v zákone. Lenže závisí na zamestnávateľovej vôli, či dá výpoveď alebo nie.

Jeden dôvod je, že zamestnanec stratil kvôli zdravotným problémom spôsobilosť ďalej vykonávať prácu a zamestnávateľ ho nevie alebo nechce preradiť na inú primeranú prácu. Na to by bolo potrebné najskôr nechať vypracovať lekársky posudok o vašom zdravotnom stave. Ak by ten posudok vzhľadom na váš zdravotný stav vylučoval ďalší výkon práce, tak by vás zamestnávateľ musel preradiť na inú prácu do 15 dní od doručenia posudku. Ak by to neurobil, mohli by ste pracovný pomer okamžite skončiť, pričom by ste mali nárok na náhradu vo výške vašich 2 priemerných platov. Nebolo by to teda odstupné, ale určitá kompenzácia za nevyčerpanú dvojmesačnú výpovednú dobu. Ak by vás preradil na inú prácu vhodnú podľa vášho zdravotného stavu, tak samozrejme by pracovný pomer pokračoval ďalej.

Ak by ste šli na dlhodobú PN, tak samozrejme je možné, že zamestnávateľ by vás chcel prepustiť, ale nemohol by to urobiť pretože ste v ochrannej dobe. Jediný prípad by bol ak došlo k zrušeniu podniku alebo jeho časti. Vtedy by ste mali nárok na odstupné.

Inak povedané, vy nemôžete urobiť nič, čo by prinútilo zamestnávateľa prepustiť vás aj s vyplatením odstupného. Mohli by ste sa skúsiť dohodnúť, t.j. navrhnúť uzavretie dohody o skončení pracovného pomeru s nárokom aspoň na časť odstupného a podobne, ale zase by to závislo na tom, či zamestnávateľ bude súhlasiť.

Pridané: 16.03.2017, 10:35:01
Užívateľ: anonym1489656545
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, ako je s to s nárokom na odstupné, respektíve s výškou odstupného v prípade, keď bol u toho istého zamestnávateľa najskôr opakovaný pracovný pomer na dobu určitú, vždy od 1.9. do 30.6. a doba neurčitá vznikla až od 1.9.2002. Na aké odstupné je v tomto prípade nárok? Zarátavajú sa všetky doby dokopy, alebo sa berie do úvahy iba čas, po ktorý bol nepretržitý pracovný pomer? V ZP som to nenašla, vopred ďakujemza radu.
Pridané: 16.03.2017, 18:56:44
Užívateľ: anonym1489686728
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, ako je s to s nárokom na odstupné, respektíve s výškou odstupného v prípade, keď bol u toho istého zamestnávateľa najskôr opakovaný pracovný pomer na dobu určitú, vždy od 1.9. do 30.6. a doba neurčitá vznikla až od 1.9.2002. Na aké odstupné je v tomto prípade nárok? Zarátavajú sa všetky doby dokopy, alebo sa berie do úvahy iba čas, po ktorý bol nepretržitý pracovný pomer? V ZP som to nenašla, vopred ďakujemza radu.

Opakované pracovné pomery u toho istého zamestnávateľa môžu byť spočítané v prípade, že po sebe bezprostredne nadväzujú (je to uvedené v §62 odsek 5 zákonníka práce). Vo vašom prípade ide o medzeru dvoch mesiacov, takže formálne nejde o bezprostredné pokračovanie pracovného pomeru a teda by to spočítané byť nemalo.
Pridané: 16.03.2017, 19:53:26
Užívateľ: anonym1489690326
Dobry den prajem.
Obraciam sa na vas so ziadostou - prosbou ohladom vypovede nakolko nechcem
urobit nejaku chybu.
1.1.2016 som nastupila ako veduca prevadzky . Zmluvu som mala na rok do
31.12.2016. Nakolko sa pobočka kde som pracovala oficialne aj k 31.12.2016
zrusila, tak mna si v praci aj tak nechali lebo boli so mnou spokojni. Ustna
dohoda s mojou nadriadenou bola tak ze si ma necha ze ma potrebuje. Chodila
som kade tade na zaskok kde potrebovali. Nechali mi aj plat. Lenze teraz som
uz nepotrebna tak mi vcera dali vypoved a to presne ze dohodou. S cim ja
akoze absolutne nesuhlasim. Co mam robit? Ja to podpisat nechcem nakolko si
myslim ze som sa k praci spravala vzdy zodpovedne a zda sa mi to dost nefer.
Moze to zariadit aj tak ze nemam narok na odstupne, alebo maju aj pravo mi
ponuknut inu poziciu a za dost menej platenu??? Ja sa len bojim akychkolvek
vyhrazok pretoze dnes je to vo vacsich firmach dost caste a mam aj skusenosti
z predosleho zamestnania kde som dostala po 15 rokoch taku istu vypoved. Ja
pracujem od svojich 15 rokoch nakolko nasa rodiinna situacia bola dost zla a
uz ma ozaj nebavi aby somnou bolo takto zaobchadzane.Dakujem za rychce info
nakolko mam skoncit k 1.4.2017. S pozdravom Tina.
Pridané: 17.03.2017, 08:20:49
Užívateľ: anonym1489734948
Dobry den prajem.
Obraciam sa na vas so ziadostou - prosbou ohladom vypovede nakolko nechcem
urobit nejaku chybu.
1.1.2016 som nastupila ako veduca prevadzky . Zmluvu som mala na rok do
31.12.2016. Nakolko sa pobočka kde som pracovala oficialne aj k 31.12.2016
zrusila, tak mna si v praci aj tak nechali lebo boli so mnou spokojni. Ustna
dohoda s mojou nadriadenou bola tak ze si ma necha ze ma potrebuje. Chodila
som kade tade na zaskok kde potrebovali. Nechali mi aj plat. Lenze teraz som
uz nepotrebna tak mi vcera dali vypoved a to presne ze dohodou. S cim ja
akoze absolutne nesuhlasim. Co mam robit? Ja to podpisat nechcem nakolko si
myslim ze som sa k praci spravala vzdy zodpovedne a zda sa mi to dost nefer.
Moze to zariadit aj tak ze nemam narok na odstupne, alebo maju aj pravo mi
ponuknut inu poziciu a za dost menej platenu??? Ja sa len bojim akychkolvek
vyhrazok pretoze dnes je to vo vacsich firmach dost caste a mam aj skusenosti
z predosleho zamestnania kde som dostala po 15 rokoch taku istu vypoved. Ja
pracujem od svojich 15 rokoch nakolko nasa rodiinna situacia bola dost zla a
uz ma ozaj nebavi aby somnou bolo takto zaobchadzane.Dakujem za rychce info
nakolko mam skoncit k 1.4.2017. S pozdravom Tina.

Dohoda o skončení pracovného pomeru môže byť uzatvorená iba dobrovoľne - so súhlasom oboch strán, lebo inak by nebola platná. Takže, ak vám tá dohoda nevyhovuje, tak môžete buď úplne odmietnuť, alebo navrhnúť zmenu podmienok dohody tak, aby vám vyhovovala. Jednoducho tú dohodu nepodpisuje ak to nechcete, nič viac robiť nemusíte.

Čo sa týka toho vášho pracovného pomeru: v prípade pracovného pomeru na dobu určitú, ak výkon práce pokračoval ďalej tak sa automaticky mení na pracovný pomer na dobu neurčitú so všetkými podmienkami tak, ako to máte v zmluve. Čiže, ak vás chcú prepustiť, môžu to spraviť, ale len na základe dôvodov podľa zákona.

Voči vyhrážkam sa nedá dosť dobre brániť, jednoducho ich musíte ignorovať, lebo to je najúčinnejší spôsob v takých prípadoch.
Pridané: 24.03.2017, 12:14:46
Užívateľ: anonym1490353795
Dobrý deň 4.5.2017 my končí materská dovolenka. Zamestnávateľ už so mnou nepočíta. čo mám spraviť aby som neprišla o odstupné. Akú výpoved mám podpisať aby ma neobrali o odstupné.
Pridané: 24.03.2017, 21:58:50
Užívateľ: anonym1490388910
Dobrý deň 4.5.2017 my končí materská dovolenka. Zamestnávateľ už so mnou nepočíta. čo mám spraviť aby som neprišla o odstupné. Akú výpoved mám podpisať aby ma neobrali o odstupné.

Vy v podstate nemôžete urobiť nič, len počkať akú výpoveď vám zamestnávateľ dá. Zamestnávateľ vám smie dať iba výpoveď v súlade s dôvodmi uvedenými v zákone. Čiže, ak vám dá výpoveď, tak od dôvodu, ktorý uvedie, závisí aj váš nárok na odstupné.

Ak by ste výpoveď odmietli podpísať a prevziať, tak vám ju môžu aj tak doručiť napríklad poštou, čiže na tom nezáleží, čo spravíte.

Jediné, čo si treba poriadne postrážiť, aby ste nepodpísali omylom dohodu o skončení pracovného pomeru. Taká dohoda by vás mohla pripraviť o odstupné, ak by mala nesprávne znenie, napr. by tam nebol uvedený dôvod skončenia.
Téma bola uzavretá, nemožno do nej prispievať.  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 1-10 z celkového počtu 61
Strany: 1 2 3 4 5 6 7

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
TOPlist