Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
Diskusie » Problémy v zamestnaní » Inšpektorát práce - preverenie porušenia zákona
 
Inšpektorát práce - preverenie porušenia zákona
14.01.2016, 23:05:25 - Správca portálu
Dobry den,zaujímalo by ma ako sa dá riešiť nasledovný problém.Som zamestancom stavebnej firmy.Zamestnavatel nám nedáva výplatné pásky ani stravné lístky.Daňový bonus vzpláca raz za tri mesiace,no nie v plnej výške ale ešte aj z toho sťahuje daň.Nemáme vôbec prehľad o ničom čo sa týka mzdy.Uz sme písali aj na inšpektorát práce,mal kontrolu a odpoved nám prišla,že u neho je všetko v poriadku.Tak to nám nikto nepomôže?ako to môže byť v poriadku ked on nedodržuje zákony?
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 14.01.2016, 23:14:03
Užívateľ: anonym1452808424
Prvá vec, určite má význam podať podnet na inšpektorát práce viac krát. Pri opakovanom ohlásení by už mohli byť dôkladnejší, prípadne to môže dostať do rúk iný pracovník ako minule a ten nemusí byť zhovievavý. Môžete tiež skúsiť kontaktovať so sťažnosťou vedúceho miestneho inšpektorátu práce alebo generálneho riaditeľa národného inšpektorátu práce.

Ďalej, ak sa znovu stane, že inšpektorát práce vyhodnotí situáciu ako bezproblémovú a zároveň nepochodíte ani u vedúcich pracovníkov inšpektorátu, tak môžete podať sťažnosť na ministerstve práce.

Ak tam nepochodíte, tak môžete vec skúsiť riešiť cez úrad ombudsmana. Ombudsman nemôže zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie žiadneho úradu, ale môže úrad upozorniť, že jeho rozhodnutie alebo konanie je nesprávne alebo je nečinný.

V každom prípade by bolo dobré tiež najskôr zhromaždiť nejaké dôkazy o tom, čo uvádzate, aby úradníci nemohli len tak tvrdiť, že je všetko v poriadku.
Pridané: 24.01.2016, 09:30:36
Užívateľ: anonym1453624208
Ten daňový bonus môžete nárokovať aj spätne, pri ročnom zúčtovaní daní.
Pridané: 11.08.2017, 10:04:04
Užívateľ: anonym1502438404
dobrý deň, môže zamestnávateľ žiadať už na výberové konanie potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti? Ak áno ak uchádzať neuspeje má povinnosť zamestnávateľ náklady spôsobené so zdravotnou prehliadkou uhradiť? Resp. ak aj uspeje, náklady zamestnávateľ uhradí?
Pridané: 11.08.2017, 21:10:05
Užívateľ: anonym1502475110
dobrý deň, môže zamestnávateľ žiadať už na výberové konanie potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti? Ak áno ak uchádzať neuspeje má povinnosť zamestnávateľ náklady spôsobené so zdravotnou prehliadkou uhradiť? Resp. ak aj uspeje, náklady zamestnávateľ uhradí?

Zákon neupravuje podmienky výberového konania v súkromných organizáciách, takže na vašu prvú otázku možno odpovedať len tak, že žiadny zákon mu to nezakazuje ani mu to nestanovuje ako podmienku. Informácie o zdravotnom stave však sú chránené a vy teda nemáte povinnosť ich poskytovať ani keď vás o to niekto požiada - ak nechcete.

Iná vec je, že povaha vykonávanej práce môže byť taká, že je na to potrebná zdravotná spôsobilosť potvrdená lekárom. To sa však robí tak, že sa to uvedie ako požiadavka v podmienkach a predpokladá sa, že uchádzači, ktorí sa prihlásili, sú spôsobilí. Vybraný uchádzať potom donesie lekárske potvrdenie pre zamestnávateľa.

Náklady na lekárske potvrdenie môže zamestnávateľ komukoľvek, ale zvyčajne sa to robí len pre vybraného uchádzača pri nástupe do zamestnania (niektorí zamestnávatelia to ani vtedy nepreplatia). Zamestnávateľ nemá povinnosť neúspešným uchádzať preplácať akékoľvek náklady, pokiaľ to vopred nesľúbil v oznámení o výberovom konaní.
Pridané: 11.10.2018, 12:44:27
Užívateľ: anonym1539254526
Dobry den chcem sa spytat ci ma zamestnavatel narok strhavat zo mzdy ked som pn ocr alebo mam priepustku.Pretoze bam strhavaju 1% na den z hrubej mzdy.Dakujem.
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 1-5 z celkového počtu 5


   

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávacia funkcia na portáli Práca na dosah prehľadáva pracovné ponuky z 50 slovenských pracovných serverov a webstránok.
TOPlist