Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem

Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Výsledky vyhľadávania si môžete nechať posielať každý deň na e-mail bez toho, aby ste sa museli zaregistrovať.
Diskusie » Odchod zo zamestnania » Nárok na odstupné v roku 2017

Téma je uzavretá Nárok na odstupné v roku 2017
03.01.2017, 09:54:14 - Správca portálu
Téma bola uzavretá, nemožno do nej prispievať.  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 11.02.2017, 14:04:41
Užívateľ: anonym1486816842
Čo hovorí aktuálny zákonník práce o odstupnom? Aké sú podmienky získania nároku na odstupné?
Dobrý deň,

veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu týkajúcu sa najvhodnejšieho riešenia nepríjemnej situácie:
Pracujem už 30 rokov v nemenovanom štátnom podniku, v ktorom sú najmä platové podmienky zúfalé. Človek po 30 rokoch zarobí minimálnu mzdu, pričom z hľadiska zodpovednosti a množstva narastajúcich úloh je neúnosne preťažený. Psychicky som už vyčerpaná, fyzicky nehovoriac. Posledné dva roky sľubovali reorganizačné zmeny, pričom som kompetentným po ich opýtaní oznámila, že počítam s výpoveďou. Celá vec už bola na spadnutie. Lenže odkladalo sa to znova a znova, až od tohto plánu úplne upustili. (Asi si robili prieskum a zistili, že nespokojných je väčšina zamestnancov...)
Chcela by som sa však opýtať, ako by bolo možné dostať výpoveď, ale neprísť o odstupné, prosím? Premýšľala som aj nad PN (predovšetkým z psychického hľadiska to vnímam ako nevyhnutnosť, no mám problémy aj s chrbticou), len neviem, či je to schodná cesta. Nechcem za svojich 30 odpracovaných rokov prísť o to málo, čo mi patrí.
Veľmi pekne Vám ďakujem za pochopenie a pomoc, nesmierne si to vážim.

Odpoveď na vašu otázku vás asi neuspokojí, ale nie je možné donútiť zamestnávateľa, aby vás prepustil.

Dôvody, kvôli ktorým zamestnávateľ môže dať výpoveď zamestnancovi, sú presne stanovené v zákone. Lenže závisí na zamestnávateľovej vôli, či dá výpoveď alebo nie.

Jeden dôvod je, že zamestnanec stratil kvôli zdravotným problémom spôsobilosť ďalej vykonávať prácu a zamestnávateľ ho nevie alebo nechce preradiť na inú primeranú prácu. Na to by bolo potrebné najskôr nechať vypracovať lekársky posudok o vašom zdravotnom stave. Ak by ten posudok vzhľadom na váš zdravotný stav vylučoval ďalší výkon práce, tak by vás zamestnávateľ musel preradiť na inú prácu do 15 dní od doručenia posudku. Ak by to neurobil, mohli by ste pracovný pomer okamžite skončiť, pričom by ste mali nárok na náhradu vo výške vašich 2 priemerných platov. Nebolo by to teda odstupné, ale určitá kompenzácia za nevyčerpanú dvojmesačnú výpovednú dobu. Ak by vás preradil na inú prácu vhodnú podľa vášho zdravotného stavu, tak samozrejme by pracovný pomer pokračoval ďalej.

Ak by ste šli na dlhodobú PN, tak samozrejme je možné, že zamestnávateľ by vás chcel prepustiť, ale nemohol by to urobiť pretože ste v ochrannej dobe. Jediný prípad by bol ak došlo k zrušeniu podniku alebo jeho časti. Vtedy by ste mali nárok na odstupné.

Inak povedané, vy nemôžete urobiť nič, čo by prinútilo zamestnávateľa prepustiť vás aj s vyplatením odstupného. Mohli by ste sa skúsiť dohodnúť, t.j. navrhnúť uzavretie dohody o skončení pracovného pomeru s nárokom aspoň na časť odstupného a podobne, ale zase by to závislo na tom, či zamestnávateľ bude súhlasiť.

Téma bola uzavretá, nemožno do nej prispievať.  |  Poslať tému známemu e-mailom

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávacia funkcia na portáli Práca na dosah prehľadáva pracovné ponuky z 50 slovenských pracovných serverov a webstránok.
TOPlist