Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávať v pracovných ponukách môžete aj v cudzom jazyku.
Diskusie » Odchod zo zamestnania » nočný strážnik
 
nočný strážnik
03.08.2016, 10:30:24 - júlia
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 10.08.2016, 22:28:15
Užívateľ: anonym1470860678
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na pracovný čas nočného strážnika. Otec pracuje ako nočný strážnik v jednom športovom areáli. Pracovný čas má od 18:30 do 6:00. (v zimnom období pracuje o hodinu dlhšie). Pracuje po dve noci t.j. dve noci po sebe pracuje a nasledujúce dve noci je doma, zase dve noci pracuje atď. Akým spôsobom sa vypočítavá počet odpracovaných hodín a koľko mu môže zamestnávateľ odpočítať na prestávku za jednu nočnú smenu (18:30-6:00)? Areál je počas dňa v prevádzke vrátane strážnikov.
Ešte sa chcem spýtať na dovolenky, môže zamestnávateľ nadiktovať dovolenku na deň, v ktorý zamestnanec nemal ísť večer do práce (t.j. tie dva dni, ktoré má byť doma)?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Sú to dve nočné smeny po sebe, ale každá má menej ako 12 hodín, to je prípustné.

Ak pracovná zmena trvá viac ako šesť hodín, zamestnávateľ musí poskytnúť na odpočinok a jedenie 30 minút. Nesmie to byť na začiatku ani konci zmeny. Nezapočítava sa to do pracovného času, pokiaľ nejde o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

Dovolenku nesmie nariadiť na sviatok a na PN, ale inak môže.

Ďakujem pekne za odpoveď. Tých 30 minútami na prestávku rešpektujeme, no zamestnávateľ počíta s prestávkou 1 hodina a nezapočítava ju do odpracovaného času (30minút do polnoci a 30 minút od polnoci), potom otcovi chýbajú odpracované hodiny v rámci mesiaca.
Dá sa voči tomuto nejako brániť?
Ďakujem pekne.

Rozvrhnutie pracovného času a prestávok zákon presne neupravuje, obvykle je to na dohode a záleží aj od podmienok vykonávanej práce. Čiže ťažko možno nejako prinútiť zamestnávateľa, aby zmenil pracovný rozvrh ak nechce. Ak by ste napr. podali aj podnet na inšpektorát práce, tak by pravdepodobne konštatovali, že jeho práva neboli nijako porušené, pretože z pohľadu zákonov ide o to, aby mal dobré pracovné podmienky (kvôli zdraviu), dostatok odpočinku, čas na jedlo a pod. aby sa minimalizovalo riziko úrazu atď.
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom


   

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
TOPlist