Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... V diskusnom fóre Hovorte o zamestnaní môžete vkladať príspevky aj anonymne vďaka čomu je chránené vaše súkromie.
Diskusie » Problémy v zamestnaní » Práca nadčas (premenované - pôvodný názov: nadcas)
 
Práca nadčas (premenované - pôvodný názov: nadcas)
07.10.2013, 15:48:34 - Anonym
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 10.02.2015, 08:25:55
Užívateľ: anonym1423552770
Moze ma zamestnavatel donutit robit pracu nadcas 16 hodin do tyzdna?
Podľa Zákonníka práce § 97

Odsek 5: Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

Odsek 6: Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

Odsek 7: V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, možno po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť nad rozsah ustanovený v prvej vete ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku.

Čiže ide o to, či zamestnávateľ splnil uvedené podmienky. Teoreticky môže byť nadčas aj 16 hodín v niektorý týždeň, ale v priemerne to za štyri mesiace nemôže byť viac ako 8 hodín týždenne.

Tiež ide o dôvod, kvôli ktorému vám nadčasy nariadil. Aké uviedol?

Dobry den, mam taku otazku.
Citala som, ze nadcasy by nemali/ nesmu byt samozrejmostou. Co to presnejsie znamena?
Lebo v praci mame taky pocit, ze su samozrejmostou. Mame pracovnu zmluvu na 7,5h. denne. Sef nam kazdy tyzden prikaze dve 12-stky, alebo ine nadcasy. Cize robime 3 dni 7,5h. a dva dni 12h. Co podla nas je samozrejmostou ked sa to deje kazdy tyzden.
Da sa napisat nejaka staznost na inspektorat prace, alebo by to bolo zbytocne?
Dakujem za odpoved.

Podľa § 97 odsek 1 je práca nadčas taká práca, ktorý je vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

Podľa odseku 2 je to pre zamestnancov s kratším pracovným časom akákoľvek práca presahujúca jeho týždený pracovný čas. V tomto prípade nie je možné prácu nadčas nariadiť.

Čiže určite by stálo to nechať preveriť, keďže nemáte plný pracovný čas.

Môžete napísať na inšpektorát práce, preveria to, ale nedá sa povedať ako rýchlo. Môžete to urobiť aj anonymne.
Pridať príspevok  |  Poslať tému známemu e-mailom


   

Viete, že...Viete, že... Ak sa vám nechce pri vyhľadávaní vypisovať názov pracovnej pozície stačí kliknúť na "Nechce sa mi písať" a môžete názov vybrať zo zoznamu.
TOPlist