Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem

Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
Diskusie » Odchod zo zamestnania » Nárok na odstupné v roku 2017

Téma je uzavretá Nárok na odstupné v roku 2017
03.01.2017, 09:54:14 - Správca portálu
Čo hovorí aktuálny zákonník práce o odstupnom? Aké sú podmienky získania nároku na odstupné?
Téma bola uzavretá, nemožno do nej prispievať.  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 15.12.2017, 23:55:46
Užívateľ: anonym1513377653
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako je to s nárokom na odstupné. Pracujem vo firme od 1.9.2000 na dobu neurčitú, moje miesto sa s účinnsťou od 1.1.2018 ruší z organizačných dôvodov. Bolo mi ponúknuté náhradné riešenie, avšak jedno z daných pozícií je 45 km vzdialené od terajšieho miesta výkonu práce, ďalšie o takmer 400 Eur nižšia základná mzda. Obe miesta si zamestnávateľ písomne vyžiadal potvrdiť, že ich neprijímam. Mám v tomto prípade nárok na odstupné ?
Ďakujem za vašu odpvoeď

Podľa §63 odsek 2 vás môže zamestnávateľ prepustiť bez nároku na odstupné, ak ak ste odmietli prejsť na inú pre vás vhodnú prácu, ktorú vám ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce.

Je tu však viacero zatiaľ nezodpovedaných otázok:
1. Už ste dostali výpoveď alebo vám ponúkli prácu ešte pred výpoveďou?
2. Potvrdili ste už písomne odmietnutie alebo ešte nie?
3. Je ponúkaná práca primeraná vašemu zdravotnému stavu a vašej kvalifikácii?
4. Je ponúkaná práca na dlhšiu dobu ako trvanie výpovednej doby?
5. Je ponúkaná práca v súlade s dobrými mravmi?

1. výpoveď som ešte nedostala, prácu mi ponúkli ešte pred výpoveďou.
2. písomne som odmietla prácu , ktorá bola mimo miesta terajšieho výkonu prácu a bola 45 km vzdialená od terajšieho miesta výkonu prácu. Druhá ponuka bola platovo o 400 Eur nižšia, ako je moja momentálna mzda. Bola však v mieste terajšieho výkonu práce.
3.práca mimo terajšieho miesta je primeraná mojej kvalifikácii, práca v mieste terajšieho výkonu nezodpovedá mojej kvalifikácii, postačuje na ňu SŠ vzdelanie
4.áno, ponúkaná práca je na dlhšiu dobu, ako trvanie výpovednej doby
5.je v súlade s dobrými mravmi

Práca mimo miesta súčasného výkonu podľa zmluvy nie je primeranou alternatívou. Tá druhá práca je alternatívou aj prípade nižších kvalifikačných nárokov pokiaľ tam nie je napr. problém so zdravotným stavom a pod. Môžete ju odmietnuť alebo môžete zdržiavať, ak chcete (hoci to nie je veľmi seriózne, ale môžete to spraviť) a ak nie je v ponuke stanovený dátum dokedy sa musíte vyjadriť.

Ak to odmietnete, tak to neznamená, že strácate nárok na odstupné. Rozhodujúci je vždy dôvod na výpovedi, takže až potom sa to dá posúdiť, keď ju dostanete. Lebo zamestnávateľ si nemôže napísať do výpovede hocičo, ale musí uviesť dôvod podľa zákona.

Téma bola uzavretá, nemožno do nej prispievať.  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 61-61 z celkového počtu 61
Strany: 1 2 3 4 5 6 7

Viete, že...Viete, že... V diskusnom fóre Hovorte o zamestnaní môžete vkladať príspevky aj anonymne vďaka čomu je chránené vaše súkromie.
TOPlist