Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem

Hlavná stránka  |  Pokyny a pravidlá  |  Vyhľadávanie v diskusiách  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Na portáli Práca na dosah môžete vyhľadávať pracovné ponuky z celého slovenského internetu.
Diskusie » Odchod zo zamestnania » Nárok na odstupné v roku 2017

Téma je uzavretá Nárok na odstupné v roku 2017
03.01.2017, 09:54:14 - Správca portálu
Čo hovorí aktuálny zákonník práce o odstupnom? Aké sú podmienky získania nároku na odstupné?
Téma bola uzavretá, nemožno do nej prispievať.  |  Poslať tému známemu e-mailom
Pridané: 28.07.2017, 18:00:07
Užívateľ: anonym1501257305
dobry den, prosim viete mi pomoct s vyskou odstupneho? pocas roka som menila uvazok zo 40 hod som isla na 20 hod tyzdenne (presne pol roka som pracovala na plny uvazok). priskonceni pracovneho pomeru sa to ako berie do uvahu? ze mi vypocitaju priemerka x 4 hod denne x pocet dni v mesiaci? aleo sa to inak prepocitava?
dakujem

Odstupné sa počíta z priemerného zárobku za predchádzajúci štvrťrok. Čiže za aktuálny mesiac (júl 2017) sa priemer vypočíta zo mzdy vyplatenej v období apríl až jún 2017. Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný mesačný zárobok sa vypočíta ako priemerný hodinový zárobok krát priemerný počet pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa vášho týždenného pracovného času.

dobry den, dakujem za ovpoved ale stale to nie celkom chapem. viem ako sa vypocita priemerka viem kolko je priemerny pocet pracovnych dni v mesiaci za kalendarny rok ale akym poctom hodin sa to prenasobi?

priemerka x 21,74 (prac dni v roku na mesiac) x 4 hod
priemerka x 21,74 x 6 hod ( priemer za kalendarny rok kedze som pol roka robila na 8 hod a druheho pol roka na 4 hod)

metie ma citacia zo zakona "priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca."

Záleží to od toho, ako máte v súčasnosti uvedený pracovný čas v pracovnej zmluve, pretože odstupné sa vypočítava podľa stavu ku koncu pracovného pomeru, t.j. k poslednému dňu pracovného pomeru. Keďže teraz robíte na polovičný úväzok, tak to asi bude tých 20 hodín, takže sa to bude násobiť 4.
Pridané: 25.09.2017, 15:42:00
Užívateľ: anonym1506346711
dobry den, nasa rakuska firma konci ku koncu roka svoju cinnost na slovensku. firma nam to oznamila v auguste s tym, ze do konca roka mozme pracovat vo firme(potrebuju nas)a ponukli nam miesta v materskej firme v rakusku, zamestannie v rakuskej firme.
1.10.2017 bude 10 rokov, co pracujem v tejto firme. mam narok na odstupne, ked odmietnem ist pracovat do rakuska? v akej vyske? dakujem.
Pridané: 26.09.2017, 08:32:32
Užívateľ: anonym1506407331
dobry den, nasa rakuska firma konci ku koncu roka svoju cinnost na slovensku. firma nam to oznamila v auguste s tym, ze do konca roka mozme pracovat vo firme(potrebuju nas)a ponukli nam miesta v materskej firme v rakusku, zamestannie v rakuskej firme.
1.10.2017 bude 10 rokov, co pracujem v tejto firme. mam narok na odstupne, ked odmietnem ist pracovat do rakuska? v akej vyske? dakujem.

Nárok na odstupné máte, aj keď nepríjmete tú prácu. Nie je to porovnateľná ponuka, pretože sa nenachádza v pôvodnom mieste výkonu práce (otázka je, či vôbec je tá práca rovnaká, ako doteraz alebo niečo úplne iné?).

Podľa dĺžky pracovného pomeru máte nárok na odstupné vo výške troch vašich priemerných mesačných platov ak skončí pracovný pomer výpoveďou s výpovednou dobou alebo štyroch platov ak skončí dohodou. V oboch prípadoch musí byť samozrejme dôvod zrušenie firmy alebo jej časti (dôvod podľa §63 odsek 1 písmeno a).
Pridané: 12.10.2017, 10:07:26
Užívateľ: anonym1507795448
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Musím prepustiť 10 zamestnancov z toho 7 pracujú dlhšie ako jeden rok a traja nastúpili len tento rok. Do konca mesiaca musia byť prepustený všetci bez výpovednej doby. Dostanú všetci odstupné ? Pretože tí 7 sú už na dobu neurčitú a tí traja im končí doba určitá na konci roku. Ďakujem.
Pridané: 12.10.2017, 20:56:50
Užívateľ: anonym1507833878
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Musím prepustiť 10 zamestnancov z toho 7 pracujú dlhšie ako jeden rok a traja nastúpili len tento rok. Do konca mesiaca musia byť prepustený všetci bez výpovednej doby. Dostanú všetci odstupné ? Pretože tí 7 sú už na dobu neurčitú a tí traja im končí doba určitá na konci roku. Ďakujem.

Bez výpovednej doby môžete pracovný pomer skončiť na základe dohody o skončení pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti alebo z dôvodu zrušenia podniku alebo jeho časti. Táto dohoda je dobrovoľná a zamestnanci s tým nemusia súhlasiť - v takom prípade im môžete dať len výpoveď s výpovednou dobou.

Nárok na odstupné by v prípade dohody mali všetci, v prípade jednostrannej výpovede by mali nárok len tí, ktorí sú v pracovnom pomere aspoň 2 roky. Výpovedná doba by bola jeden mesiac pre tých, ktorých prac. pomer trval menej ako rok, a dva roky pre tých,ktorých pracovný pomer trval 1 až 5 rokov.
Pridané: 05.12.2017, 05:20:13
Užívateľ: anonym1512447409
dobry den, musim dat vypoved zamestnancovi. Dovod je nadbytocnost. Pracoval pre firmu 12 rokov. Na co vsetko ma narok..? vypovedna lehota 3 mesiace a odstupne tiez 3. .? nechcela by som mu ukrivdit.
dakujem za radu
Pridané: 05.12.2017, 22:05:17
Užívateľ: anonym1512507800
dobry den, musim dat vypoved zamestnancovi. Dovod je nadbytocnost. Pracoval pre firmu 12 rokov. Na co vsetko ma narok..? vypovedna lehota 3 mesiace a odstupne tiez 3. .? nechcela by som mu ukrivdit.
dakujem za radu

Áno, má nárok na trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú dobu. Ak je dôchodca alebo pôjde do dôchodku krátko po skončení pracovného pomeru tak by mohol mať ešte nárok aj na odchodné vo výške jednej priemernej mzdy.
Pridané: 12.12.2017, 11:14:18
Užívateľ: anonym1513073475
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako je to s nárokom na odstupné. Pracujem vo firme od 1.9.2000 na dobu neurčitú, moje miesto sa s účinnsťou od 1.1.2018 ruší z organizačných dôvodov. Bolo mi ponúknuté náhradné riešenie, avšak jedno z daných pozícií je 45 km vzdialené od terajšieho miesta výkonu práce, ďalšie o takmer 400 Eur nižšia základná mzda. Obe miesta si zamestnávateľ písomne vyžiadal potvrdiť, že ich neprijímam. Mám v tomto prípade nárok na odstupné ?
Ďakujem za vašu odpvoeď
Pridané: 14.12.2017, 00:07:05
Užívateľ: anonym1513202286
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako je to s nárokom na odstupné. Pracujem vo firme od 1.9.2000 na dobu neurčitú, moje miesto sa s účinnsťou od 1.1.2018 ruší z organizačných dôvodov. Bolo mi ponúknuté náhradné riešenie, avšak jedno z daných pozícií je 45 km vzdialené od terajšieho miesta výkonu práce, ďalšie o takmer 400 Eur nižšia základná mzda. Obe miesta si zamestnávateľ písomne vyžiadal potvrdiť, že ich neprijímam. Mám v tomto prípade nárok na odstupné ?
Ďakujem za vašu odpvoeď

Podľa §63 odsek 2 vás môže zamestnávateľ prepustiť bez nároku na odstupné, ak ak ste odmietli prejsť na inú pre vás vhodnú prácu, ktorú vám ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce.

Je tu však viacero zatiaľ nezodpovedaných otázok:
1. Už ste dostali výpoveď alebo vám ponúkli prácu ešte pred výpoveďou?
2. Potvrdili ste už písomne odmietnutie alebo ešte nie?
3. Je ponúkaná práca primeraná vašemu zdravotnému stavu a vašej kvalifikácii?
4. Je ponúkaná práca na dlhšiu dobu ako trvanie výpovednej doby?
5. Je ponúkaná práca v súlade s dobrými mravmi?
Pridané: 14.12.2017, 09:23:50
Užívateľ: anonym1513239229
Dobrý deň,
Ďakujem za vašu odpvoeď

Podľa §63 odsek 2 vás môže zamestnávateľ prepustiť bez nároku na odstupné, ak ak ste odmietli prejsť na inú pre vás vhodnú prácu, ktorú vám ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce.

Je tu však viacero zatiaľ nezodpovedaných otázok:
1. Už ste dostali výpoveď alebo vám ponúkli prácu ešte pred výpoveďou?
2. Potvrdili ste už písomne odmietnutie alebo ešte nie?
3. Je ponúkaná práca primeraná vašemu zdravotnému stavu a vašej kvalifikácii?
4. Je ponúkaná práca na dlhšiu dobu ako trvanie výpovednej doby?
5. Je ponúkaná práca v súlade s dobrými mravmi?

1. výpoveď som ešte nedostala, prácu mi ponúkli ešte pred výpoveďou.
2. písomne som odmietla prácu , ktorá bola mimo miesta terajšieho výkonu prácu a bola 45 km vzdialená od terajšieho miesta výkonu prácu. Druhá ponuka bola platovo o 400 Eur nižšia, ako je moja momentálna mzda. Bola však v mieste terajšieho výkonu práce.
3.práca mimo terajšieho miesta je primeraná mojej kvalifikácii, práca v mieste terajšieho výkonu nezodpovedá mojej kvalifikácii, postačuje na ňu SŠ vzdelanie
4.áno, ponúkaná práca je na dlhšiu dobu, ako trvanie výpovednej doby
5.je v súlade s dobrými mravmi
Téma bola uzavretá, nemožno do nej prispievať.  |  Poslať tému známemu e-mailom
Zobrazené príspevky 51-60 z celkového počtu 61
Strany: 1 2 3 4 5 6 7

Viete, že...Viete, že... Ak sa vám nechce pri vyhľadávaní vypisovať názov pracovnej pozície stačí kliknúť na "Nechce sa mi písať" a môžete názov vybrať zo zoznamu.
TOPlist