Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Výsledky vyhľadávania si môžete nechať posielať každý deň na e-mail bez toho, aby ste sa museli zaregistrovať.
Domov » Články » Budovanie kariéry » Ako získať dobre platené zamestnanie aj bez vysokej školy

Ako získať dobre platené zamestnanie aj bez vysokej školy

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Vo všeobecnosti prevažuje mienka, že pracovníci s vysokoškolským diplomom sú lepšie platení ako tí bez diplomu. Je to pravda, ale iba čiastočne. Existujú zamestnania, kde môžete zarábať dvoj alebo trojnásobok priemernej mzdy bez toho, aby ste mali vysokoškolské vzdelanie. Ako sa k takémuto zamestnaniu môžete dostať?

Individuálne vzdelávanie
Existujú profesie, kde je namiesto školského vzdelávania dôležité individuálne vzdelávanie. Dôvodom je, že školské osnovy zaostávajú za realitou – za potrebami a nárokmi praxe. Hľadajte preto odvetvia, ktoré spĺňajú túto podmienku a snažte sa vzdelávať v tejto oblasti. Na internete nájdete veľa bezplatných zdrojov, ktoré vám v tom pomôžu. Aj keď to nie je práve jednoduché, nebude vás to stáť veľa a môžete to robiť popri súčasnom zamestnaní. Časom budete môcť prejsť do výnosnejšieho zamestnania.

Dobrým príkladom takého odvetvia sú informačné technológie. Programátori, technici správcovia sietí a systémov, softvéroví testéri – je veľa šikovných ľudí pracujúcich v tomto sektore má len stredoškolské vzdelanie a pritom sú nadpriemerne zaplatení.

Obchod
Obchod bol oddávna výnosnou profesiou a ani dnes to nie je inak. V obchode viac ako vzdelanie rozhodujú osobnostné kvality a prax. V obchode sa môže uplatniť široké spektrum ľudí a skutočne k tomu nepotrebujete titul a vysokoškolský diplom.
Nejde však o pracovné pozície predavačov v hypermarketoch. Skutočný obchod znamená aktívne vyhľadávanie zákazníkov, prezentovanie tovaru a služieb, snaha nájsť pre zákazníka riešenie.

Naozaj každá firma v každom odvetví potrebuje schopných obchodníkov, pretože bez nich nedokáže existovať. Obchodníci dostávajú okrem platu provízie z obratu, majú k dispozícii firemné auto, mobilný telefón a ďalšie výhody (samozrejme to závisí od konkrétneho zamestnávateľa). Prečítajte si, či sa hodíte na takúto prácu.

Kreativita, marketing, umenie
Ďalšia príležitosť sa črtá v odvetviach, kde viac ako vzdelanie rozhoduje tvorivosť a nápady. Navrhovanie reklamy, práca grafikov (3D modelovanie, obálky kníh a pod.), výroba umeleckých produktov – tu všade môžete vysokoškolský diplom nahradiť talentom, zručnosťou a usilovnosťou a môžete očakávať skutočne nadpriemerné príjmy.

V všeobecnosti platí, že ak chcete mať dobre platené zamestnanie aj bez vysokoškolského vzdelania, je dôležité:

  • aby ste sa samostatne vzdelávali,
  • pristupovali k práci kreatívne,
  • hľadali oblasti, v ktorých môžete vyniknúť inak ako školskými vedomosťami.

Prečo práca v zahraničí v skutočnosti nepatrí medzi dobre platené zamestnania
Možno sa pýtate, prečo nebola spomenutá možnosť pracovať v zahraničí, keď si mnohí našinci môžu zarobiť v zahraničí v eurách a librách a dolároch. Skutočnosť je však trochu iná ako sa to javí a tu sú dôvody:

  1. Je málo pravdepodobné, že ako cudzinec získate nejakú plnohodnotnú trvalú prácu – a už vôbec nie dobre platenú prácu. Aj keď v prepočte na našu menu je hoci aj dokladanie tovaru do regálov napríklad vo Veľkej Británii dobre zaplatené, nie je to dobre platené miesto na tamojšie pomery.
  2. Životné náklady v západných krajinách pohltia značnú časť vašej nízkej a ťažko zarobenej výplaty.
  3. Dlhodobo rastúci kurz koruny vám zníži hodnotu zarobených peňazí.
  4. Cestovanie domov, hoci len raz za rok, vás bude stáť tisíce, možno desať tisíce.
  5. Ak v zahraničí nezostanete žiť a vrátite sa do vlasti, budete znovu stáť pred otázkou ako získať dobre platené zamestnanie bez vysokej školy.

 Neznamená to, že práca v zahraničí nie je dobrá a že sa nevyplatí. Len ju nepovažujte za dobre platené zamestnanie s dlhodobou perspektívou.


Pomohol vám tento článok? Podporte ho na hlasuj na vybrali.sme.sk

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávať v pracovných ponukách môžete aj v cudzom jazyku.
TOPlist