Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Ak sa vám nechce pri vyhľadávaní vypisovať názov pracovnej pozície stačí kliknúť na "Nechce sa mi písať" a môžete názov vybrať zo zoznamu.
Domov » Články » Budovanie kariéry » Ako žiadať o zvýšenie platu

Ako žiadať o zvýšenie platu

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Zvýšenie platu
Nikto nechodí rád žiadať o zvýšenie platu, ale každého poteší ak mu plat zvýšia. Každý zamestnávateľ však nemá vo svojej zamestnaneckej politike zahrnuté pravidelné zvyšovanie miezd. Niekedy je potrebné sa ozvať, inak sa zvýšenia platu nedočkáte nikdy. Môže to byť nepríjemné a stresujúce, ale existujú spôsoby ako zmierniť stres a uľahčiť si túto situáciu.

Najdôležitejšie je byť pripravený. Nemôžete len tak vpadnúť do šéfovej kancelárie a chcieť od neho zvýšenie platu. Potrebujete mať plán.

1. Pripravte si argumenty - urobte si súpis vašich nadpriemerných výsledkov a vylepšení. Ak je to možné, pripravte si konkrétne čísla, napríklad o koľko sa vďaka vám zvýšil obrat alebo klesli náklady a podobne. Ak ste získali vlastným úsilím nové vzdelanie, naučili ste sa cudzí jazyk alebo užitočné skúsenosti (užitočné pre zamestnávateľa), uveďte to. Ak máte ďakovné listy alebo e-mailové správy od zákazníkov, využite ich. Pokúste sa zistiť, aké platové podmienky majú pracovníci na vašej pozícii v konkurenčných spoločnostiach, overte si presný termín posledného zvyšovania miezd, oboznámte sa s infláciou a rastom priemernej mzdy za posledné obdobie. Táto príprava vám dá veľmi silné argumenty na presvedčenie vášho nadriadeného.

2. Urobte si predstavu o tom, o koľko chcete mať zvýšený plat. Pri rozhovore požiadajte o niečo viac ako je vaša predstava (povedzme o 20 až 30%). Počas jednania môžete potom ukázať ochotu dohodnúť sa tým, že zľavíte zo svojich požiadaviek. A ak zamestnávateľ náhodou bude súhlasiť s prvou sumou získate ešte niečo naviac!

3. Počítajte s tým, že budete musieť vyjednávať a že to zvýšenie nemusí prísť ihneď. Možno boli mzdy zvýšené na inom oddelení a spoločnosť nemá priestor na okamžité zvýšenie aj keby s tým nadriadený hneď súhlasil. V takom prípade sa však snažte dozvedieť presný a záväzný termín.
Zamestnávateľ vám môže ponúknuť namiesto zvýšenia platu iné výhody: dlhšiu dovolenku, dlhšie prestávky v práci, nové pracovné prostriedky, úpravu pracovného času a podobne. Buďte aj na to pripravení, aby ste vedeli správne reagovať.

4. Zvoľte si vhodný čas. Pondelok a piatok sú dni kedy má priemerný šéf najviac povinností (najvhodnejší by pravdepodobne bol utorok alebo streda, v poobedňajších hodinách). Je potrebné aby váš nadriadený mal chvíľu voľného času kedy nie je rozptyľovaný ostatnými problémami. Ak máte obavy z prerušovania alebo sa vám dlhšie nedarí vystihnúť vhodnú chvíľu, požiadajte šéfa, aby vám venoval čas po skončení pracovnej doby.

5. Vystupujte sebaisto a hovorte priamo. Vysvetlite čo chcete a predložte všetky fakty, ktoré podporujú vašu žiadosť a robia ju oprávnenou. Neporovnávajte sa so spolupracovníkmi ak to nie je bezpodmienečne nutné a v žiadnom prípade sa nesnažte o niekom hovoriť negatívne.

6. Nesmie vás odradiť či nahnevať, ak váš šéf má námietky voči zvýšeniu vášho platu a odmieta ho. Žiadate predsa viac peňazí za rovnaké množstvo práce. Buďte slušný a vypočujte si jeho námietky. Aj keď vám neschváli zvýšenie môže vám aspoň povedať čo musíte urobiť preto, aby ste ho získať mohli. Ak by vám to nevysvetlil nebojte sa na to spýtať.
Tiež je možné, že odmietnutie je len stratégia ako zistiť či si stojíte za svojím.

Ak napriek vášmu úsiliu bude výsledok negatívny, netreba sa vzdávať. Dôkladne si analyzujte priebeh rozhovoru a snažte sa z neho poučiť. Hlavne si zapamätajte, ktoré kritériá nadriadený vyzdvihoval ako rozhodujúce pri zvýšení mzdy. Po nejakom čase môžete skúsiť žiadať o vyšší plat znovu a s novými argumentmi. Vtedy už budete vedieť lepšie vyjednávať.

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávacia funkcia na portáli Práca na dosah prehľadáva pracovné ponuky z 50 slovenských pracovných serverov a webstránok.
TOPlist