Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... V diskusnom fóre Hovorte o zamestnaní môžete vkladať príspevky aj anonymne vďaka čomu je chránené vaše súkromie.
Domov » Články » Ako hľadať prácu » Motivačný list, ktorý zaberie - ako ho napísať a čo musí obsahovať, aby zaujal potenciálneho zamestnávateľa?

Motivačný list, ktorý zaberie - ako ho napísať a čo musí obsahovať, aby zaujal potenciálneho zamestnávateľa?

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Písanie
Motivačný list (sprievodný list, niekedy žiadosť o zamestnanie) je jedným z prvých dokumentov, s ktorými príde potenciálny zamestnávateľ do styku. Preto musí vyvolať záujem, musí spôsobiť, že zamestnávateľ (respektíve jeho zástupca) sa o Vás chce dozvedieť viac.

Nie je ľahké napísať dobrý motivačný list. Ak vám kompozícia takého dokumentu robí problémy, nechajte to na niekoho, komu ide práca so slovami lepšie (požiadajte príbuzného či priateľa). Vy sa starajte o to, aby motivačný list obsahoval potrebné náležitosti, ktorými sú:

Kontaktné údaje
Motivačný list má mať v záhlaví uvedené vaše meno a kontaktné údaje (bez ohľadu na to, že sú aj v životopise).

Pozdrav a oslovenie
Patrí to k slušnej komunikácii a motivačný list nie je výnimkou. Nekazte si prvý dojem tým, že na to zabudnete alebo to ignorujete. Ak nebola v pracovnej ponuke uvedená konkrétna kontaktná osoba použite všeobecné oslovenie (napríklad „Vážená spoločnosť“).

Vysvetlenie dôvodu poslania motivačného listu
Uveďte, že sa uchádzate o pracovnú pozíciu (používajte názov pozície, ktorý bol zverejnený v ponuke), môžete spomenúť, kde bola ponuka zverejnená. Uveďte aj dôvod, prečo Vás ponuka zaujala a rozhodli ste sa o pozíciu uchádzať.

Argumenty
Motivačný list má obsahovať časť údajov zo životopisu. Na rozdiel od životopisu (kde by mali byť len fakty) tu si môžete dovoliť použiť kvetnatejší stýl a môžete podať tieto údaje tak, aby ste zaujali pozornosť potenciálneho zamestnávateľa. Nemusíte sa báť použiť marketingové postupy, aby ste sa ukázali v čo najlepšom svetle. Samozrejme nesmiete uvádzať nepravdivé údaje. Najlepšie je držať sa týchto zásad:

  • Použite tie výrazy, ktoré boli uvedené v pracovnej ponuke v časti „požiadavky na zamestnanca“ a sľúbte, že ich dokážete naplniť. Predložte argumenty z Vášho životopisu, ktoré Váš sľub robia dôveryhodným – uveďte príslušné vzdelanie, prípadne poukážte na to, ako ste už niečo také spĺňali v predchádzajúcich zamestnaniach.
  • Podobne to urobte s náplňou práce, nájdite v nej čo najviac spoločného s tým, čo ste robili doteraz. Ak sa uchádzate o prácu, ktorú ste ešte nerobili, poukážte na fakty, ktoré hovoria o Vašej flexibilite a schopnosti učiť sa. Vyzdvihnite všetko, čo sa dá považovať za nadpriemerné výsledky.
  • Uveďte čokoľvek, čo Vám ešte viac pomôže zaujať (napríklad schopnosti a skúsenosti, ktoré ste nemali možnosť využiť v predchádzajúcom zamestnaní, ale v tom novom ich využijete, znalosti, ktoré ste si z vlastnej iniciatívy rozšírili).

Nakoniec požiadajte o to, aby vás zaradili do výberového konania. Môžete ešte uviesť zoznam priložených dokumentov.

Snažte sa o to, aby váš motivačný list nepôsobil strojene - musí byť prirodzený. Preto nie je dobré používať jednu šablónu a bez obmeny ju posielať desiatkam zamestnávateľov. Dajte si tú prácu a napíšte zvláštny motivačný list pre každého zamestnávateľa. Hľadáte si zamestnanie, tak tomu predsa musíte venovať čas, ktorý si toto hľadanie vyžaduje.

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Výsledky vyhľadávania si môžete nechať posielať každý deň na e-mail bez toho, aby ste sa museli zaregistrovať.
TOPlist