Tento web používa súbory cookie na poskytovanie služieb a prispôsobenie reklám. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Viac informácií Akceptujem
 
 
 
 
Ako hľadať prácu  |  Kariéra  |  Osobný rozvoj  |  Sieťový marketing  |  Na stiahnutie  |  Videá  |  Sociálna trojčlennosť

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávacia funkcia na portáli Práca na dosah prehľadáva pracovné ponuky z 50 slovenských pracovných serverov a webstránok.
Domov » Články » Budovanie kariéry » Ako má vyzerať prepustenie zo zamestnania?

Ako má vyzerať prepustenie zo zamestnania?

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 
Výpoveď
Každému zamestnancovi sa to môže stať. Snáď neexistuje pracovník, ktorý by nedostal výpoveď alebo sa toho aspoň vážne neobával a nepremýšľal o tom.

Povedzme si o tom ako má také prepustenie zo zamestnania vyzerať a ako sa v takej situácii správne zachovať. Napokon, odchod nie je predsa koniec, život pokračuje ďalej.

1. Oznámenie o tom, že máte byť prepustený by sa malo uskutočniť v súkromí. Váš nadriadený by to nemal urobiť pred ostatnými zamestnancami. Samozrejme ich potom musí o tejto situácii informovať. Ak to začne riešiť verejne pred ostatnými pracovníkmi, požiadajte o rozhovor v súkromí. Ak sa stane, že sa o svojom prepustení dozviete vďaka klebetám kolegov, požiadajte nadriadeného o jednoznačné vysvetlenie, pretože pracovať v takej atmosfére je veľmi nepríjemné a je zbytočné odďaľovať to, čo sa nevyhnutne stane.

2. Oznámenie a vysvetlenie by malo byť stručné a jasné. Je dôležité, aby ste vedeli, ako a prečo vzniklo rozhodnutie prepustiť vás. Ak s vami nejedná zamestnávateľ spravodlivo a v medziach zákona, bráňte sa. Úrad práce vám poradí, čo máte urobiť.

3. Ak je vaše prepustenie dôsledkom znižovania stavu zamestnancov, má zamestnávateľ vysvetliť, čo je príčinou (zlé hospodárske výsledky, zrušenie oddelenia atď). Aj v takom prípade musí zamestnávateľ dodržať zákonné podmienky. Preverte si či ich splnil (ponuka náhradného miesta, odstupné - viď zákonník práce).

4. Najlepšie je ak je oznámenie o prepustení pokojné - a vy by ste ho mali prijať bez zbytočných emócií. Nemá zmysel vyvolať konflikt so zamestnávateľom.

5. Manažment zamestnávateľa by vám mal ponúknuť nejakú formu podpory pri hľadaní nového zamestnania, ale nie je to jeho povinnosť. Ak to neurobí, skúste ho o to požiadať. Tiež sa snažte zistiť aké referencie vám poskytne v prípade, že sa na neho obráti váš budúci zamestnávateľ.

6. Predtým ako podpíšete dohodu o skončení pracovného pomeru alebo akýkoľvek iný dokument, aké práva a povinnosti máte vy a zamestnávateľ podľa zákona. Tiež sa postarajte o to, aby bolo správne zdokumentované odovzdanie pracovných pomôcok a zverených vecí a vyúčtované vami prevzatých peňažných záloh, aby vás nikto nemohol neskôr z niečoho obviniť.

Náhle stratiť prácu je veľmi bolestné a ťažké, najmä ak ste vy a vaši príbuzní závislí od vašej výplaty. Preto je dôležité túto situáciu zvládnuť čo najrýchlejšie a bez zbytočných konfliktov. Nekonfliktný rozchod (s ktorým súvisí dobrý posudok) má pozitívny vplyv na vaše duševné rozpoloženie a to zas zlepšuje vašu pozíciu pri začatí hľadania novej práce.

Hlasujte na hlasuj na vybrali.sme.sk

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

    

Viete, že...Viete, že... Vyhľadávať v pracovných ponukách môžete aj v cudzom jazyku.
TOPlist